Konfliktusok és párbeszéd
A DK politikusa szerint az Európai Unió hatékonyságának növelését együttműködéssel lelhet segíteni, ez pedig a szuverenitás közös gyakorlását, kompromisszumokat megkötését jelenti. Konfliktusokat vállalni kell, én egyébként imádom a vitákat – mondta. Bizonyos kérdésekben azonban kompromisszumokat kötni és nem kell minden kérdést erőből megoldani – jegyezte meg.
Orbán Balázs szerint mindez „politikai porhintés”, a hatékonyság és kompromisszumok jól hangzó szlogenek, de „amikor beáramlik négyszázezer ember Európába és az Európai Unió válasza az, hogy ezeket az embereket szét kell osztani, és azt az országot, amely ebben nem akar részt venni, meg kell büntetni”, nem párbeszéd.
Szerinte
azok, akik mellé a DK áll, ugyanezeket a szlogeneket mondják, de valójában nem ezt gondolják.
Engedtessék meg, hogy kilenc év sikeres kormányzást követően mi másképp gondoljuk – egyébként a magyar emberek nyolcvan százaléka is másképp gondolja – fogalmazott az államtitkár. Az lenne a jó, ha a magyar politikában a nemzeti kormánynak nem csak az Európai Egyesült Államokat képviselő-, hanem nemzeti ellenzéke is lenne.
Dobrev úgy reagált: egy pillanatra álljunk meg, mert nem fideszes lakossági fórumon vagyunk,
a DK és én magam is a magyar nemzet érdekét szolgáljuk, magyar vagyok és Magyarország jobb és kiszámíthatóbb jövőjéért dolgozom.
Úgy folytatta: „tudom, hogy maguk éjjel-nappal az ellenkezőjét állítják, de ez nem igaz”.
Orbán Balázs megjegyezte, hogy a DK szerint a migráció álprobléma, Dobrev pedig visszaszólt, hogy ha arra kérnék a magyar embereket, döntsenek, mit tartanak problémának: a sürgősségi ellátás leállását, vagy a migrációt, szerinte nem kérdés, mit lenne a válasz.
Zárásként Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak az alapszerződési keretek közé kell visszatérnie, szerinte az elmúlt öt év teljes kudarc volt a közösség szempontjából, de ha a politikai elit észbe kap, akkor elsimulnak a nézeteltérések és Magyarország is újra megtalálja a helyét az EU-ban. Meg kell hallgatni minden felet, és az európai választópolgárok véleménye alapján
meg kell védeni Európa zsidó-keresztény gyökereit, a határokat le kell zárni és a nemzetállamok Európáját kell megvalósítani.