Miben hisz az Európai Néppárt? A kérdést azért jogos feltenni, mert a pártcsaládon belül egyértelműen létezik egy földrajzi törésvonal: a „keletiek” konzervatívabbak, nemzetibbek, jobboldalibbak, mint a nyugati tagok. Legutóbb a Fidesz kapcsán alakult ki törésvonal a pártban: Orbánék azt szerették volna elérni, ha a Néppárt inkább a tőle jobbra eső pártszövetségekkel fog össze és keményebben fellép a bevándorlás ellen, sokan azonban inkább a liberálisokkal szövetkeznének a pártcsaládon belül.
Mivé lett a második világháború után kereszténydemokrácia pártcsaládja? S egyáltalán: mit gondol a világról?
A dolognak nem is olyan egyszerű utánajárni. Ha a netes forrásokat nézzük, azt találjuk: az Európai Néppárt „azoknak a jobbközép politikai szervezeteknek a családja, melyek gyökerei mélyen visszanyúlnak az európai kontinens történelmébe és civilizációjába, ugyanakkor már a kezdetekben úttörő szerepet játszottak az európai projektekben. Minthogy gyökerei a Európa Alapító Atyáihoz nyúlnak vissza – Robert Schumanhoz, Alcide de Gasperihez, Konrad Adenauerhez – az Európai Néppárt elkötelezett az erős, föderális modellre épülő Európa iránt, ami a szubszidiaritás alapelvére épül”.
Az Európai Néppártot Luxemburgban alapította Jean Seitlinger, a későbbi belga miniszterelnök, Leo Tindemans, aki egyben a párt első elnöke is lett, valamint Wilfred Martens, a szintén későbbi belga miniszterelnök és a párt későbbi elnöke 1976-ban. Tehát a Néppártban is meghatározó szerepet játszottak – akárcsak az egész európai integráció történetében – a Benelux-államok vezető politikusai. Ez nem véletlen: az EU-s hagyományok szerint
a Benelux-politikusok eleve hozzák magukkal azt a kompromisszumkészséget,
amire EU-s szinten is szükség van. Eredetileg kereszténydemokrata pártok alapították 1976-ban, de azóta konzervatív, liberális-konzervatív, jobboldali liberális, tehát mindenféle középjobb párt helyet kapott benne – bár ezek közt nyilván lehetetlen éles különbséget tenni. Ma honlapja szerint 42 országban van 80 tagpártja.
Thomas Jansen és Steven Van Hecke At Europe's Service: The Origins and Evolution of the European People's Party (2012) című kötetében, amelyhez Jacques Santer írt előszót, az a fantasztikus, hogy még a programról szóló fejezetekből sem derül ki semmi. Sem „A kereszténydemokrata doktrína”, sem „A politikai program” című fejezet nem szolgál különösebb konkrétumokkal. Ez azért művészet.