Ha az individuum előbbrevalóságát vallja a pszichológia, mit tehet a családterápia?
A mi feladatunk támogatni azokat, akik eldöntötték, hogy szeretnének a kapcsolataikon javítani. Ehhez erőfeszítéseket kell tenniük: akik ezt a döntést képesek meghozni, azokkal tudunk dolgozni, a többiekkel sajnos nem. Akik hajlandóak rá, azokkal például átbeszélhetjük, hogy mik azok a helyzetek, amikben fontosabb a kapcsolatuk, mint az én, a saját igazság, vagy az akarat érvényesítése.
Ez az egyének szintje. Közösségi szinten lehet azt befolyásolni, ki mennyire elkötelezett a család felé?
Igen, sőt, elsődlegesen az élő kisközösségek szintjén lehet. Az a tapasztalatom, hogy az értékformálás társadalmi léptékekben nagyon nehéz, de kisközösségeken, olyan regionális összefogásokban, mint egy falu gyülekezete, egy iskola szülőközössége vagy egy cserkészcsapat, lehet értékeket formálni. Ilyen léptékben képesek az európai emberek programokat végig vinni, gondolkodni, együtt fejlődni. Ehhez vagyunk szokva:
mindig is belátható közösségekhez szerettük sorolni magunkat,
például hogy kinek a háza népéhez vagy kinek a nemzetségébe tartozunk, esetleg kinek a szolgálatában állunk. Most is hasonló léptékű közösségekre van szükségünk, így a kisközösségek támogatásával lehet rendszerszinten beavatkozni.
Ha kisközösségekben szerveződnek az értékek, akkor utópia az, hogy a XXI. században egy egész nemzet az Isten-haza-család hármasa köré rendezkedjen be? A nagy léptékek már elvesztek?
Soha ne mondjunk le ennek a lehetőségéről, de beavatkozni csak kisebb léptékekben lehet. A nemzet és a haza is kisközösségekből adódik össze, és a kisközösségek, ha kommunikálnak egymással, megállapodhatnak bizonyos dolgokban, lehetnek közös céljaik. Néhány éve a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom elérte azt, hogy összpárti konszenzussal írták alá elképzelésüket, vagyis minden nagyobb társadalmi szervezet melléjük állt, mert volt egy közös cél.
Ha pszichológusokkal konzultálna a kormány, mi lenne a válasz: mire van szüksége a magyar családoknak?