Az a célunk, hogy a betegek a kórházakban a lehető legmagasabb szintű ellátást kapják, ennek viszont alapvető feltétele, hogy az egészségügyi intézmények a törvényeket betartva folytassák gazdálkodásukat – mondta a Mandinernek Horváth Bálint az Állami Számvevőszék kommunikációs igazgatója.
Jelenleg rendezetlenség uralkodik ezen a területen, vagy ahogy Domokos László, az ÁSZ elnöke tavaly augusztusban kevésbé finom kifejezéssel élve megfogalmazta,
botrány és anarchia jellemzi az állami egészségügyi intézmények gazdálkodását
– tette hozzá.
A kommunikációs igazgató elmondta, tizenhét kórházat ellenőriztek, ezek közül egyik sem tartotta be az intézmények gazdálkodására vonatkozó törvényi előírásokat.
Szabálytalanság szabálytalanság hátán
Szerdán Salamon Ildikó, az ÁSZ felügyeleti vezetője sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az ÁSZ 2016 és 2018 között tizenhét kórház ellenőrzését, valamint öt kórház utóellenőrzését végezte el, és ezek egyikében sem volt teljesen szabályszerű a gazdálkodás. A feltárt törvénytelenségek miatt négyszáznegyvenegy javaslatot fogalmaztak meg.
Az öt utóellenőrzött kórház közül mindössze kettő hajtotta végre időben az intézkedési tervben vállalt feladatokat, egy végrehajtotta a feladatokat, de egy részüket csak határidőn túl, kettő pedig nem tette ezt meg – ismertette.
A felügyeleti vezető elmondta, az ellenőrzött intézmények túlnyomó többségében a gazdálkodási szabálytalanságok oka az, hogy nem voltak szabályszerűek és elég hatásosak a belső kontrollrendszerek. Kiemelte, a kórházak gazdálkodásában feltárt hiányosságok magukban hordozzák a pénzeszközök rendeltetésellenes felhasználásának veszélyét is.
Évről-évre újratermelődő adósság
Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke elmondta, hogy az intézmények átlátható, hatékony és szabályos működése érdekében rendszeresen ellenőrzik az egészségügyi ágazatot. A központi költségvetésből 2013 és 2017 között átlagosan évente hatszázmilliárd forintot fordítottak egészségügyi intézményekre, adósságállományuk mégis évről-évre újratermelődik, ami magas kockázatot jelent – ismertette.
Az alelnök úgy látja, hogy a gazdálkodási szabálytalanságok a szakmai feladatellátás biztonságát is fenyegethetik. Az ÁSZ elemzése szerint a közpénzek nem átlátható és elszámoltatható felhasználása is hozzájárulhatott a kórházak működési gondjaihoz.