Magyarország Ban Ki Munnal közösen dolgozna a nyugat-balkáni országok fejlesztésén

2019. január 03. 19:13

Magyarországnak vezető szerepe lehet Albánia, Bosznia és Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia, Montenegró és Szerbia éghajlatvédelmi fejlesztéseiben.

2019. január 03. 19:13

A párizsi klímamegállapodás végrehajtásának elősegítése érdekében Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. jön létre, amelynek köszönhetően Magyarországnak vezető szerepe lehet a nyugat-balkáni országok éghajlatvédelmi fejlesztéseiben – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) csütörtökön az MTI-vel.

Tájékoztatásuk szerint az ITM és a dél-koreai székhelyű Globális Zöld Növekedési Intézet (GGGI) által közösen létrehozott társaságon keresztül hat országban – Albánia, Bosznia és Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia, Montenegró és Szerbia – végezhetnek klímavédelmi tevékenységet.

Kiemelték, hogy a kezdeményezésnek köszönhetően a magyar vállalkozások klímafinanszírozási pályázati lehetőségekhez férhetnek hozzá a térségben. A finanszírozásához szükséges, éves szinten várhatóan több százmillió forintos keretösszeget a kvótabevételek terhére biztosítja majd a minisztérium.

A közlemény idézi Kaderják Péter energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkárt, aki hangsúlyozta, hogy a magyar kormány és az intézet az elkülönített alappal a nyugat-balkáni régió zöld átalakulását kívánja elősegíteni. A központ felállítása Magyarország elköteleződését bizonyítja a párizsi megállapodás iránt. A projekt célzott tevékenységeken keresztül támogatja a kibocsátás-csökkentési intézkedéseket és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást a térségben.

Ban Ki Mun, a GGGI elnöke, korábbi ENSZ-főtitkár elmondta, hogy a magyar kezdeményezés kritikus szerepet játszik a zöld infrastruktúra-beruházások támogatásában. A GGGI becslése szerint az alap első fázisában minden projekt-előkészítésre fordított 100 ezer dollár közel 10 millió dollárt mozgósíthat az infrastrukturális beruházásokban – írták.

A központ már 2019-től segítheti a projekt-előkészítést és kapacitásépítést a régióban a finanszírozási támogatáson keresztül a vízgazdálkodás, az erdészet és a fenntartható energiahasználat területén. Létrehozása egy kiterjedtebb és ambiciózusabb erőfeszítés felé tett első lépés, hiszen várhatóan 2021-ben felállhat egy többszereplős pénzügyi alap a regionális és V4+ országok lehetséges bevonásával, klímaprojektek közös megvalósítása érdekében – közölte az ITM.

(MTI)

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bitrex®
2019. január 03. 21:38
Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. Ez valami marihuana termesztő/forgalmazó NGO az albán-koszovói határvidékről?
nemecsekerno_007
2019. január 03. 20:13
Orbán elszigetelődik...
Takita
2019. január 03. 20:02
Ban Ki Mun egy jó ENSZ főtitkár volt. Szolgált és nem akart uralkodni. Ez a mostani a portugál Antonió Gutarres kész katasztrófa. Saját menekült-témáit, saját felfogásában eröltet rá s világszervezetre.Átvert két ENSZ határozatot a menekült /migráns ügyekben.A Föld népességének 10%-át képviselő országok eleve nem fogadták el. A sunyibb 30 % elfogadta (mert nem mer ellent mondani),de nem fogja végrehajtani. Van Kb. 10%-nyi ország ahol kell a munkaerő, de nyílván nem a végtelenségig. Ők egy idő után szintén elszabotálják majd.A maradék 40% azok akik népfeleslegüket szeretnék így elsózni,már most és később meg majd az ENSZ határozatokra hívatkozva egyre inkább. Íme egy távalti konfliktus-forrás A főtitkárnak a kompromisszumokat kellene keresni, és garantáltan végrehajtásra kerülő intézkedéseket . kezdeményezni.Példát vehetne Ban Ki Mun-ről.
Vadakat terelő juhász
2019. január 03. 19:56
Egyedül Áder János ért a klimához.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!