BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője kedden úgy nyilatkozott, hogy az Európai Unió Menekültügyi Ügynökség megoldás lehet a bevándorlási krízis kezelésére. Gál Kinga fideszes EP-képviselő ezzel nem értett egyet.
A közös európai menekültügyi rendszer hibáira a 2015-ös válság világosan rámutatott, ezért azt meg kell reformálni - jelentette ki Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője Brüsszelben, az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottságának (LIBE) az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége tervezetéről folytatott vitájában kedden. Gál Kinga fideszes EP-képviselő az ülés után úgy nyilatkozott, hogy az ügynökség létrehozásával Magyarország „egyáltalán nem ért egyet".
Niedermüller Péter a tervezet jelentéstevőjeként elmondta, hogy a jelenleg is létező Európai Menekültügyi és Támogatási Hivatalból (EASO) jönne létre az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége, amelynek célja, hogy különleges migrációs nyomás esetén támogassa és megkönnyítse a tagállamok munkáját.
Az ügynökség segítségével a tagállamok egységesen tudnák alkalmazni az uniós menekültügyi jogszabályokat, azonos eljárás és szempontok szerint bírálhatnák el a menedékjogi kérelmeket, és hatékonyabban működnének együtt és cserélnének információt egymással.
A tervek szerint a Menekültügyi Ügynökség monitorozná a tagállamok menekültügyi és befogadási rendszereit azért, hogy megelőzze a 2015-öshöz hasonló helyzeteket. Az ügynökség azért vizsgálná a tagállamok kapacitásait és felkészültségét, hogy megállapítsa, képesek-e kezelni azt a helyzetet is, ha aránytalan terhelésnek vannak kitéve.
(MTI)