Kövér: A hazaszeretet kultúráját kell újjáépíteni

2018. november 27. 17:58

A magyar történelem a Kárpát-medencében nem lemaradástörténet, mint ahogyan azt a marxista és újabban a liberális történetírás is hajlamos sugallni – jelentette ki Kövér László kedden a Pesti Vigadóban.

2018. november 27. 17:58

Az Országgyűlés elnöke szerint a mostani nemzedék egyik legfontosabb feladata a hazaszeretet kultúrájának újjáépítése. Kövér László a Magyarország vármegyéi és városai – ismertebb nevén az egyik szerkesztőjéről „Borovszkynak” nevezett – sorozat reprint kiadásának bemutatóján kedden a Pesti Vigadóban azt mondta: a hazaszeretet kultúrájának újjáépítése most „korparancs”. A megmaradás egyetlen útja, amikor a globális üzleti érdekek totális támadást intéztek a közösségek ellen, minden lehetséges identitás felszámolásáért – tette hozzá. A házelnök hangsúlyozta: szabadság és jólét, demokrácia és emberi jogok nem létezhetnek erős nemzetek és erős államok nélkül. Kövér László a 104 év után most újra kiadott 26 kötetes „Borovszkyt” olyan „honismereti hologramnak” nevezte, amely magyar fénytörésben mutatja be a Kárpát-medencét.

A hazaszeretet kultúrája

A házelnök szerint a „Borovszky” a hazaszeretet kultúrájának jeles darabja, amely a korabeli tudomány igényességével rajzolja fel azt az életet, amelyet az alkotóközösség „történelmi pillanatfelvételként” 1896 és 1914 között maga előtt látott. A magyar történelem a Kárpát-medencében nem lemaradástörténet – „mint ahogyan azt a marxista és újabban a liberális történetírás is hajlamos sugallni” –, hangoztatta, hanem olyan teljesítmény története, amelyre büszkék lehetünk.

Ha „a nemzet nem más, mint közös emlékezet a múltról és közös terv a jövőre nézve” – miként azt Ernest Renan francia filozófus megfogalmazta – akkor a „Borovszky” újrakiadásával olyan nemzeti alapmű született újjá, amely egyidejűleg erősítheti a Kárpát-medencére vonatkozó emlékezetet és terveket is – mondta. Kövér László szerint a kiadvány legfontosabb tanulsága, hogy minden jól működő országnak családi, vallási és nemzeti közösségekre van szüksége, amelyek az önazonosság legerősebb biztosítékai lehetnek.

Mindenki nyertes lehet

Kitért arra: a „Borovszky”-sorozat magyar fénytörésben mutatja be a Kárpát-medencét, annak a nemzetnek a látásmódját tükrözve, amely a történelem forgatagában, ezer éven át mindig többséget – hol abszolút, hol pedig relatív többséget – alkotott, és alkot ma is a Kárpát-medencében, amely térségről természetesen az itt élő többi nemzeti közösségnek is megvan a maga története és látásmódja. A sorozatot méltatva a házelnök azt mondta, abból az egykor volt egész Magyarországot lehet megismerni sokszínű, változatos életében, azt az országot, amelynek közösségeit még nem választották el egymástól határok – sem fizikai, sem lelki értelemben.

Úgy fogalmazott: ha a térség XX. században született nemzetállamai olyan XXI. századi nemzeti államokká tudnak válni, amelyek nemcsak a nemzeti többségek, hanem a területükön élő minden őshonos nemzeti közösség önazonosságának és érdekeinek védelmére törekednek, akkor a Kárpát-medence népeinek és államainak földrajzi és történelmi egymásrautaltsága jövőalakító erő lehet Európában, olyan erő, amelynek mindenki a nyertese lehet. Hozzátette: a magyaroknak ez a szomszédaik számára szóló ajánlatuk, tervük a XXI. századra. Az önmagunknak szóló XXI. századi magyar terv lényege pedig az, hogy legyen ismét magyar gyarapodás a Kárpát-medencében, lélekszámban, lélekben és erőben egyaránt - mondta Kövér László.

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy 1918 a magyaroknak ugyan megpróbáltatásokat, fájdalmakat és szétszakítottságot hozott, de nem szabad, hogy eltakarja előlük azt a sokszínű világot, amely több nép történelmi otthona volt. Ennek a régi Magyarországnak a gazdagságát mutatja be hitelesen Borovszky Samu monográfiája.  A kiadvány egyszerre kínál ismeretanyagot, állít minőségi mércét a jelenkor törekvéseihez és emlékeztet minden lapján arra, hogy „áldozatos munkával és összefogással mi mindenre lehetünk képesek” – fűzte hozzá.  A Borovszky Samu történész által is szerkesztett kiadvány a Méry Ratio Kiadó gondozásában jelent meg idén, 4200 példányban, kormányzati támogatással.

(MTI)

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rajgy
2018. november 28. 08:19
Kövér: A "FIDESZ"-szeretet kultúráját kell újjáépíteni (ha az érdeke kívánja uszít a Fidesz )
tabakur
2018. november 27. 22:07
Ilyen az mikor egy ős fideszes hazaszeretet mázával önti le a szart amibe él. Aki a hazáját szereti az nem ír egy ilyen alaptörvényt a nép ellen.
Kiscsillag
2018. november 27. 22:00
A Fidesznek a haza az elsô, az ellenzéknek az utolsó.
SoJe
2018. november 27. 21:27
Kövér mindig pontosan fogalmaz. Nem is nagyon lehet vitatkozni vele. A prollereknek marad az, hogy akasztani akart (nem akart) vagy hogy mit mondott 30 éve. Persze akik ezt mondják, azok mind hótiszta, erkölcsi és szellemi értelemben megkérdőjelezhetetlen, gyémántkemény jellemek. Vagy mégsem?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!