Írhattam volna azt is, hogy a cigányokat várja, de abban semmi különleges nincsen, hiszen évek óta szélesre tárt gyárkapuk, nyitott HR-irodák jelzik, hogy akár a nagy számban alacsonyan képzett, de a munkaerőhiány miatt végre megbecsülhető cigányok is munkába álljanak.
Ezt segítik a kormányzat egyes intézkedései, illetve maga a szent és sérthetetlen, nagybetűs Piac kéri hangos szóval jajveszékelve, hogy
aki él és mozog, de eddig még nem állt munkába, az jelentkezzen
a legközelebbi személyzetis ügyintézőnél. Az okosabb, tudatosabb cigányok persze évek, sőt, akár évtizedek óta is dolgoznak, sokan közülük rengeteg utazást, kényelmetlenséget, családtól való távollétet vállalva, de nem restek ott lenni számos ágazatban, sőt, az elmúlt években komoly megbecsülést is kivívhattak maguknak, elsősorban a mezőgazdaságban és az építőiparban.
Akkor mit is jelenthet vajon, hogy a cigányokra vár a munkaerőpiac? Mindenekelőtt azt, hogy a for profit szektor arra vár, azt kéri, hogy a cigányok közül sokan felébredjenek végre, és megértsék, belássák, milyen komoly lehetőségeket kínál ez a néhány esztendő most ahhoz, hogy munkába állva a saját gyermekeik jövőjéért tegyenek sokat.
És csak ez a néhány év van, azt követően jönnek a robotok, jön az automatizálás, és aki addig nem ébredt rá, hogy mit veszít, ha nem cselekszik, annak már ott sem lesz érdemi keresnivalója.
Az előre lépéshez most van itt az esély, és élni kellene vele. De ahhoz persze mindenekelőtt belátás, a fenti folyamatok megértése, majd pedig olyan döntések szükségesek, amelyek szakítanak az elmúlt 30 év rossz habitusaival, és
végre abba az irányba terelik sokukat, hogy felelős döntésekkel maguk is formálják a saját és a gyermekeik sorsát.
Nincs igaza annak, aki a kormányzatot azért kárhoztatja, mert véleménye szerint összeszerelőüzem lett az ország, és funkcionális analfabéták tízezrei robotolnak most 8 elvégzett osztállyal a szalag mellett a nemzetközi nagyvállalatoknál. Éspedig azért nincsen, mert a 8 elvégzett osztállyal bírók többsége maga döntött úgy, hogy megelégszik annyival, amennyit az iskolarendszerből ki tudott nyerni.
Persze nem vitatható, hogy egy részük valami külső kényszer miatt volt kénytelen otthagyni az iskolát, de annak okai leginkább abban a környezetben keresendők, ahonnan érkeznek, és amely közösségnek a leginkább feladata és felelőssége lett volna segíteni őket abban, hogy addig tanuljanak, ameddig csak szorgalmuk és tudásuk engedi őket.