Az EU-s menekültügyi rendszerrel kapcsolatos soros elnöki törekvésekről szólva hangsúlyozta, hogy a „jó irányba tartó erőteljes mozgás” látható. A „trendforduló” a júniusi EU-csúcs volt, amelyen az állam-, illetve kormányfők megegyeztek arról, hogy az EU-s külső határ védelmét és a származási-, és tranzitországokkal folytatandó együttműködést kell a középpontba helyezni.
Ezzel a megegyezéssel „befejeztük a kötelező elosztási kvótákról évek óta folytatott vitát” – mondta Sebastian Kurz. Hozzátette, hogy most a „váltás” előkészítése zajlik, „el a kötelező kvótától, amely nem fog megvalósulni, egy kötelező szolidaritás felé", amelyhez ugyan mindenkinek hozzá kell járulnia, "de nem feltétlenül migránsok befogadásával”.
„Ami pedig a külső határ védelmét illeti, abszolút jó úton vagyunk”, a határátlépések, „érkezések száma 95 százalékkal csökkent 2015-höz képest” –mondta az osztrák kancellár. Arról is szólt, hogy le kell zárni az Európába irányuló „illegális utakat", és helyettük „legális utakat kell nyitni Európa felé áttelepítési programok révén”, amelyekkel az EU-tagállamok számára „elviselhető” számban érkeznének emberek, és így valóban a védelemre szorulóknak segítene az EU.