Kifejtette: a béke, a demokrácia, a stabilitás és a jogbiztonság elérésével a kibocsátó régiókban (pl. Afrikában) el lehet érni, hogy a migrációs nyomás csökkenjen. Fontos ezekhez a törekvésekhez hozzájárulni, de a szakember kiemelte, hogy a politikai jellegű konfliktusokat nem lehet kívülről megoldani és mindig országra szabottan kell a segítséget eljuttatni.
A válság még nem ért véget
Dancs Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium migrációs kihívások kezeléséért felelős helyettes államtitkára kijelentette, hogy a magyar álláspont szerint a biztonság ez első. Úgy véli, hogy világ két táborra oszlik migráció szempontjából, és Magyarország azokhoz tartozik, akik a komoly problémának érzékelik a jelenséget. Az ENSZ Globális Migrációs Kompaktjával kapcsolatban kijelentette: a kompakt első verziója szöges ellentétben állt a magyar állásponttal és bár nem rendelkezik jogi kötőerővel papíron, de olyan referenciaponttá válhat, amelyet kötelező figyelembe venni –mint ahogy ez az Agenda 2030-cal is történt.
A dokumentum alapján „minden bevándorlónak járna minden”,
és ez egy ország erőforrásaira nézve komoly terhet jelentene, a bürokráciában, az emberek mindennapi életében is változásokat eredményezne.
Világossá kell tenni: „Magyarországnak egyedi álláspontja van, nem kívánunk bevándorlóország lenni és nem fogadunk el semmilyen olyan dokumentumot, amelyet ezt akarja ránk erőszakolni”. Dancs megjegyezte: a mainstream média gyakori tévedése, hogy a multilaterális diplomáciában elzárkózunk másoktól – miközben számos nemzetközi szervezet létesített székhelyet Budapesten. „Nem egy ENSZ-diplomata, nagykövet mondja el számunkra, elképesztő reveláció az, hogy gyermekeiket biztonságban engedik ki Budapest utcáira, haza tudnak jönni az iskolából, sötétedés után emberek vannak az utcán, és mindez Nyugat-Európa egyes nagyvárosairól már nem mondható el” – mondta.
Molnár Balázs Péter, a Miniszterelnökség európai igazgatójának előadása zárta a workshopot. Kifejtette: Európa továbbra is „pull factorokat” küld az afrikai kontinensre a gazdasági migránsok számára, ezért „ébernek kell maradnunk”. Szerinte a migráció az Európai Unió politikájának legfontosabb kérdése, bár
a migrációs válság politikai és értékválságba fordult át.