Vita a migrációról: probléma vagy kihívás?

2018. szeptember 22. 09:01

A migráció szabályozásának reaktív és proaktív irányvonala van. A reaktív a helyi közösségeket, a jogi és biztonsági szempontokat helyezi előtérbe, állítva: egy államnak nem kötelessége befogadnia a menekülőket; míg a proaktív szemlélet szerint a globális közösség és a migráns védelme a lényeg, így morális kötelességünk segíteni. Többek között erről is szó esett az NKE migrációs vitanapján.

2018. szeptember 22. 09:01
Hausar Szabina

A Migrációkutató Intézet és a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont „A hatékony migrációs politika” címmel szervezett rendezvényt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. 

A workshopot Janik Szabolcs, a Migrációkutató Intézet igazgató-helyettese nyitotta meg. A szakember elmondta, hogy az Európára nehezedő migrációs nyomás hosszútávon érzékelhető marad. Ennek egyszerű oka van: Európa és annak tagállamai továbbra is vonzó célpontot jelentenek. Tálas Péter, a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója szerint a demográfia és a migráció azért izgalmas kérdés, mert sok szakember úgy véli, hogy a népesedéspolitikának egyik alapvető eleme a migráció. Az igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy Európában számos, Magyarország közvetlen környezetében pedig kettő olyan állam is van – ezek Ausztria és Csehország – amelyeknek lakossága kizárólag a migráció miatt növekedett. Leszögezte: a migráció a biztonságunkra nézve is döntő kérdés, gondoljunk csak a határvédelemre, a vallási különbségekre és egyéb integrációs vagy akár gazdasági problémákra. 

Migráció: probléma vagy kihívás?

Vajkai Edina, az NKE Rendészettudományi Karának munkatársa elméleti-kutatói szempontból közelítette meg a témát. Kifejtette: a migráció szabályozásának reaktív és proaktív irányvonala van. A reaktív a helyi közösségeket, a jogi és biztonsági szempontokat helyezi előtérbe és az irányzat képviselői szerint egy államnak nem kötelessége befogadnia a menekülőket. E migrációs szabályozás célja a beérkezők számának csökkentése és a szelektálása. A proaktív irányvonal esetén ellenben a globális közösség van a középpontban, és azt hirdeti: a migráció nem probléma, hanem a kihívás. E szemléletben nem a helyi közösség, hanem a migráció alanya jelenik meg, mint veszélyben lévő alany, így nekik morális kötelességünk segíteni. 

Kurucz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Nemzetközi Fejlesztési Főosztályának vezetője elmondta, hogy a magyar álláspont szerint a migrációt nem a kontinens határain belül, hanem elsődlegesen a határokon kívül kell kezelni

„a problémát ott kell megoldani, ahol keletkezik”.

Kifejtette: a béke, a demokrácia, a stabilitás és a jogbiztonság elérésével a kibocsátó régiókban (pl. Afrikában) el lehet érni, hogy a migrációs nyomás csökkenjen. Fontos ezekhez a törekvésekhez hozzájárulni, de a szakember kiemelte, hogy a politikai jellegű konfliktusokat nem lehet kívülről megoldani és mindig országra szabottan kell a segítséget eljuttatni. 

A válság még nem ért véget

Dancs Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium migrációs kihívások kezeléséért felelős helyettes államtitkára kijelentette, hogy a magyar álláspont szerint a biztonság ez első. Úgy véli, hogy világ két táborra oszlik migráció szempontjából, és Magyarország azokhoz tartozik, akik a komoly problémának érzékelik a jelenséget. Az ENSZ Globális Migrációs Kompaktjával kapcsolatban kijelentette: a kompakt első verziója szöges ellentétben állt a magyar állásponttal és bár nem rendelkezik jogi kötőerővel papíron, de olyan referenciaponttá válhat, amelyet kötelező figyelembe venni –mint ahogy ez az Agenda 2030-cal is történt.

A dokumentum alapján „minden bevándorlónak járna minden”, 

és ez egy ország erőforrásaira nézve komoly terhet jelentene, a bürokráciában, az emberek mindennapi életében is változásokat eredményezne.

Világossá kell tenni: „Magyarországnak egyedi álláspontja van, nem kívánunk bevándorlóország lenni és nem fogadunk el semmilyen olyan dokumentumot, amelyet ezt akarja ránk erőszakolni”. Dancs megjegyezte: a mainstream média gyakori tévedése, hogy a multilaterális diplomáciában elzárkózunk másoktól – miközben számos nemzetközi szervezet létesített székhelyet Budapesten. „Nem egy ENSZ-diplomata, nagykövet mondja el számunkra, elképesztő reveláció az, hogy gyermekeiket biztonságban engedik ki Budapest utcáira, haza tudnak jönni az iskolából, sötétedés után emberek vannak az utcán, és mindez Nyugat-Európa egyes nagyvárosairól már nem mondható el” – mondta.

Molnár Balázs Péter, a Miniszterelnökség európai igazgatójának előadása zárta a workshopot. Kifejtette: Európa továbbra is „pull factorokat” küld az afrikai kontinensre a gazdasági migránsok számára, ezért „ébernek kell maradnunk”. Szerinte a migráció az Európai Unió politikájának legfontosabb kérdése, bár

a migrációs válság politikai és értékválságba fordult át.

A kötelező kvótával kapcsolatban elmondta, hogy azt Magyarország a kezdetektől fogva elutasította, és mára már nyilvánvalóan megbukott az intézkedés. Voltak olyan tagállamok, amelyek „jó európaiként” megvalósították a kvótát. Ilyen például Lettország, amely mind a 308 előírt személyt befogadta, majd pár héten belül már 302 befogadott személy kilétéről nem tudtak beszámolni – tette hozzá. Előadása végén elmondta, hogy amennyiben a külső határok védelme megoldottá válik, úgy biztosítani tudjuk a schengeni belső mozgást is, amely nem csak nekünk, kelet-európaiaknak, hanem a nyugat-európaiaknak is a legfontosabb vívmánya az Európai Unióban. 

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
áfonya
2018. szeptember 23. 01:36
Összedőlhet-e a liberális diktatúra Nyugat-Európában? REMEK ÍRÁS! Ha lesz valamikor megállása ennek a kontinentális elárasztásnak, annak főszereplője Németország lesz. Ezért kell figyelni a németországi fejleményekre. A jelenlegi katasztrófapolitika megállítása ‒ akár választások, akár lázadások, forradalmi események váltják ki ‒ Németország nélkül nem sikerülhet. Mondjuk ki: Németország politikáját és az ország tájékoztatóiparát egy szélsőséges, németellenes, amerikai bázisú globalista elit uralja, birtokolja. Ezt nemcsak a német nép, de a német gazdaság, a német ipar is szenvedi. A német ipar ma menekül a keleti országokba. Energiája, ásványi alapanyaga természetes forrása Oroszország. Népe szenvedi a Merkel keblére ölelt és országára zúdított őskori ásatag képzeletvilág szellemi ürülékétől bódult torokvágó kultusznak, a minden európai hitre erkölcsre szennyáradatként zúduló fundamentalizmusnak a befogadását. A türelmi időnek egyszer vége lesz. A liberalizmusnak meg kell buknia ugyanazon okból, amibe belebukott ikertestvére, a kommunizmus. Látni lehet a hasonlatot az 1956 októbere előtti budapesti helyzet és a mai európai helyzet között. Mára megérett a helyzet valamilyen változásra, de a hatalom szilárdan áll, bízik szervezett fölényes erejében. Fasizmussal vádol minden ép megoldást, védelmébe veszi a nép ellenségeit. A megoldás nem lesz válogatós az eszközökben, ha túlfeszülnek az idegek – mindét oldalon. Az eredeti kérdés az volt, hogy megállítható-e az illegális bevándorlás az Európai Parlamentben kifejtett követeléssel. Ám ez csak egy kis része a nagyobb kérdésnek. A nagy kérdés az, hogy megállítható lenne-e az a folyamat, ami már elbukott a kommunizmus gyakorlatában. Pontosabban: meddig lehet kísérletezni az emberi társadalom központi irányítása terveivel? http://magyarforum.hu/cikk/5019/osszedolhet-e-a-liberalis-diktatura-Nyugat-Europaban-/
áfonya
2018. szeptember 23. 01:20
Fájdalmas ébredés. http://hungaryexpres.com/fajdalmas-nemet-raebredes-semmilyen-munkara-sem-jok-a-bevandorlok-meg-azt-is-elkuldik-aki-eddig-dolgozott/
áfonya
2018. szeptember 23. 01:18
Ők rabolták ki az országot. Évtizedekig azt tanították nekünk, hogy a rendszerváltás idejére felhalmozott államadósság azért duzzadt hatalmasra, mert a magyar lakosság túlságosan sokat fogyasztott. Ennek a dőzsölésnek az árát pedig a versenyképtelen gazdaság nem tudta kitermelni. Az ön könyve ellentmond ennek az állításnak. – Vissza kell mennünk az időben, hogy a folyamatokat megértsük. A kommunisták nyílt hatalomátvétele után 1949-50-ben a külkereskedelmet államosították. Ekkor jöttek létre az első impexek, vagyis azok az import-export vállalatok, amelyek monopoljogot nyertek a termékek külföldi értékesítésére és a termeléshez szükséges berendezések és nyersanyagok behozatalára. Ezzel párhuzamosan a termelő vállalatoktól megvonták a külkereskedelmi jogot, és csak az őket képviselő külkereskedelmi cégen keresztül adhattak el, amelyeknek természetesen nem voltak termelési költségeik, így óriási profitot tudtak felhalmozni. Ám azt nem szabályozták, hogy ezt a profitot miként kell visszaforgatni a gazdaságba. http://www.demokrata.hu/hir/belfold/ok-raboltak-ki-az-orszagot
áfonya
2018. szeptember 23. 00:52
David Icke egy magyar buszmegállóban (2017 októberben). A videóból kiderül, hogy ami igazságfeltárást és leleplezést csinált a magyar kormány a Soros-féle háttérhatalommal és mechanizmusaival kapcsolatban, az David Icke szerint is forradalmi szembeszállás volt a globális háttérerőkkel és terveikkel szemben. Ez egyébként egész Európában egyedülálló, de a világon is csak kevesen mertek ilyet megcsinálni. Ennyire kihozni a fényre az árnyékban, a szürke háttérből irányító sötét alakokat, háttérhatalmi bábokat és róluk nyíltan beszélni, ezt eddig csak bátrabb igazságkutatók és leleplezők vagy az Alternatív Média merte megtenni. "Soros az, aki megannyi országot manipulált, avatkozott be nemzeti választásokba a Közel-Kelettől Európán át az Egyesült Államokig azzal a céllal, hogy az általa akart nemzetietlen Nyílt globalista Társadalmat létrehozhassa, amit terveik szerint tudnak legkönnyebben manipulálni és kontrollálni." De a legszókimondóbban így leleplezni ezt a hálózatot Magyaországon kívül sehol nem láthattuk még! - Méltatta David Icke tavaly Magyarországon azt a tevékenységet, amivel ő igazságkutatóként 30 évet töltött el. Ezért is örvendetes, hogy végre David Icke 30 éves munkássága során először tart Magyarországon, 2018. október 19-én, pénteken előadást. (VilagHelyzete)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!