Európa – átépítés alatt? – ezzel a címmel tartottak kerekasztal-beszélgetést szerda este a Mathias Corvinus Collegiumban Claude Chollet francia médiakutató (lapunk vele készült interjúját ezen a linken olvashatják), Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője és Lattmann Tamás nemzetközi jogász részvételével.
Homokos strand vagy hegyek?
A beszélgetés bevezető szakaszában Chollet arról beszélt hogy az Európai Unió ma nem működik jól. „Adódik a kérdés, ki a felelős ezért: az Európai Bizottság, az alapító országok, vagy az olyan bajkeverők, mint Magyarország és Olaszország?” A médiakutató úgy vélekedett: a probléma abban rejlik, hogy elragadták a nemzetállamoktól a szuverenitásukat, az unió pedig nem védi többé a lakosságot. Orbán Balázs hangsúlyozta: meg kell különböztetnünk az Európai Uniót és Európát, előbbi a huszonhét tagállam intézményi együttműködése, míg utóbbit nehezebb definiálni, különféle geopolitikai, történelmi, gazdasági koncepciók léteznek, de akár Oswald Spengler gondolatát is felidézhetjük, miszerint
Európa Faust lelkét testesíti meg.
„Bárhogy is legyen, Európa sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk – ezt figyelembe véve kell az integrációról, a további bővítésről döntenünk” – jelentette ki. Tordai Bence elmondta: ezt illetően egyetért Orbánnnal, ám szerinte a szabadság, egyenlőség, testvériség értékei azok, ami az alapító atyák szeme előtt lebegtek.
A beszélgetést vezető Szilvay Gergely, lapunk újságírója rámutatott: meglehetősen eltérő nézetek vannak azzal kapcsolatban, mik is azok az értékek, amikre az uniót alapozták. „Ha az unió nem más, mint demokratikus piacgazdaságok klubja, miért nem vesszük be Szingapúrt, Tunéziát, Izraelt vagy akár Indiát?” – fogalmazta meg a kérdést Chollet, hangsúlyozva: Európa nem csupán a közös piacot jelenti, hanem egy történelmen és kultúrán alapuló közösséget. Orbán Tordai reagálva kifejtette: kétféle nézőpontból közelíthetjük meg ezt a kérdést. Az egyik a Tordai-féle nézet, noha a „szabadság” és az „egyenlőség” egymásnak ellentmondó fogalmak, a francia forradalom egy oximoronra épült. Az államtitkár hozzátette: habár az európai politikában sokat emlegetik a joguralmat és a jogállamiságot, senki sem tudja, ez a fogalom pontosan mit jelent, az angol „rule of law” ugyanis teljesen mást jelent, mint a német „Rechtsstaat”, a fogalmat tehát csak nemzeti szinten lehet definiálni.