Jaime Mayor Oreja (1951) a spanyol Aznar-kormány belügyminisztere volt 1996 és 2001 között, majd 2004 és 2014 között az Európai Parlament képviselőjeként dolgozott az Európai Néppárt színeiben. Konzervatív nézeteivel mindig is a spanyol Néppárt jobbszárnyához tartozott.
***
Milyen céllal érkezett Magyarországra, kikkel találkozott?
Barátommal, Novák Katalin államtitkár asszonnyal találkoztam. Nem ez volt az első megbeszélésünk, korábban sokszor egyeztettünk már. Egy nemzetközi életpárti szervezetet, új platformot hozunk létre, amely olyan értelmiségieket, gondolkodókat fog össze, akik fontosnak tartják Európa keresztény értékeinek a védelmét. Májusban volt már egy találkozónk Valenciában, ahol elkezdtük ezt a munkát, és hivatalosan majd februárban Párizsban alakítjuk meg a szervezetet. Valenciában százötvenen voltunk, de úgy éreztem, Magyarországról kevesen vettek részt a mozgalom elindításában. Most azért érkeztem Budapestre, hogy egyre több magyart meg tudjunk szólítani, hiszen a magyar kormány vitathatatlanul zászlóshajója a keresztény értékek melletti kiállásnak Európában. Ez azért is fontos, mert
Európa szerintem elsősorban erkölcsi válságban, értékválságban van, nem pedig gazdaságiban.
Meg kell értenünk, hogy új világrend van kialakulóban a régi, keresztény megalapozottságú helyett, és a jelenlegi európai válságoknak ez az alapja. Nincsenek egyértelmű viszonyítási pontok. Véleményem szerint az európai együttműködést megkezdő politikusok annak idején keresztény pártokat kívántak létrehozni, de ezek a pártok később úgy döntöttek, hogy nem védik tovább a keresztény értékeket. A politikai pártjainkban vissza kell állítani ezeknek az értékeknek a megbecsülését. Nem új pártokat szeretnénk alapítani, hanem új eszközt kellene találni, egyfajta kulturális platformot, hogy a prepolitikai vitákat változtassuk meg Európában.
Önt az Európai Parlamentben az Európai Néppárt konzervatív szárnyához sorolták. Hogy látja, az Európai Néppártot és az európai politikát el lehet mozdítani konzervatív irányba?
Be kell látnom, hogy csak szkeptikusan szemlélhetem a jelenlegi politikai pártokat. Ma már nincs jobb- és baloldal közötti vita. Új világrend van, aminek a legegyértelműbb képviselője Emmanuel Macron. Az elmúlt két évben nagy csaták voltak. Az új világrenddel szemben az egyik legújabb reakció a populizmus. Ilyen reakció volt a Brexit és Trump győzelme. Ezek után viszont Hollandiában és Franciaországban az új világrend képviselői győztek. Idén azonban Olaszországban ismét a populista erők nyertek. Radikális jobb- és radikális baloldali pártok, aminek olyan kormány lett az eredménye, amely korábban elképzelhetetlen lett volna. Ez az újfajta megosztottság határozza meg a mai politikát.
Az új világrend képviselői szeretnék meghaladni a keresztény értékeinket.