Tíz minisztérium lesz az új kormányban, itt a végleges lista

2018. május 09. 18:59

Megszűnik a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, létrejön viszont az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Ezen felül sok más érdekesség kiderül abból a javaslatból, melyről pénteken szavazhat az Országgyűlés.

2018. május 09. 18:59

Tíz minisztériummal alakulhat meg az új kormány – derül ki a minisztériumok felsorolásáról és az ehhez kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslatból, amelyet szerda délután nyújtottak be a parlamentnek a Fidesz és a KDNP vezető politikusai, Orbán Viktor, Semjén Zsolt, Rogán Antal, Gulyás Gergely és Kocsis Máté.

Az előterjesztés alapján a leendő kabinet tíz tárcája a következők lesznek:

  • Agrárminisztérium – Nagy István
  • Belügyminisztérium – Pintér Sándor
  • Emberi Erőforrások Minisztériuma – Kásler Miklós
  • Honvédelmi Minisztérium – Benkő Tibor
  • Igazságügyi Minisztérium – Trócsányi László
  • Innovációs és Technológiai Minisztérium – Palkovics László
  • Külgazdasági és Külügyminisztérium – Szijjártó Péter
  • Miniszterelnöki Kabinetiroda – Rogán Antal
  • Miniszterelnökség – Gulyás Gergely
  • Pénzügyminisztérium – Varga Mihály

Az előző kormányzati ciklusban ugyancsak tíz minisztérium működött.

A miniszterelnök részletes feladat- és hatáskörét a jövőben kormányrendelet állapítja meg. A törvényjavaslat rögzíti továbbá, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda a miniszterelnök politikai munkaszervezeteként, a létrejövő Miniszterelnöki Kormányiroda pedig kormányzati igazgatási munkaszervezeteként működik.

A közigazgatási államtitkár által vezetett kormányiroda önálló költségvetési fejezettel rendelkező, különös hatáskörű központi államigazgatási szervnek minősül majd, amelyet a kormányfő közvetlenül irányít.

Az előterjesztés általános indoklása a kormányzati szerkezetről azt írja: a kormányzati tevékenység irányítását a miniszterelnök végzi. Ennek keretében megszűnik a kormányzati tevékenység összehangolásáért való külön miniszteri felelősség, az e körbe tartozó feladatok a továbbiakban megoszlanak az angolszász mintára létrejövő kormányzati központ szervei között. A kormányzati központ része a Miniszterelnöki Kabinetiroda, a Miniszterelnökség és a Miniszterelnöki Kormányiroda.

A benyújtók hangsúlyozták továbbá, hogy hatékony és gyors reagálású kormányra van szükség, mert a világban percek alatt olyan változások mennek végbe, amelyek „mindannyiunk életét érintik”. Vannak ilyen kihívások a biztonság területén és a gazdasági életben is – folytatták –, ezért a kormányzati struktúrában kiemelt szerepet kapnak a nemzetbiztonsági kérdések, valamint az újítás és az innováció. Szétválik az állami vagyon kezeléséért és a fejlesztésekért viselt kormányzati felelősség, létrejön az Innovációs és Technológiai Minisztérium. A gazdasági életben ugyanakkor nagy jelentőséggel bír a pénzügyi stabilitás és a megbízhatóság – írták –, ezt a szempontot a kormányzati struktúrában a pénzügypolitikáért és a költségvetési tervezésért felelős Pénzügyminisztérium képviseli majd.

A törvényjavaslat arra is kitér, hogy a tárca nélküli miniszterek – akikből több is lesz az új kormányban – részletes feladat- és hatáskörét kormányrendelet állapítja majd meg, tevékenységüket pedig minisztérium vagy a Miniszterelnöki Kormányiroda segíti.

Egy másik rendelkezésben biztosítanák, hogy a honvédelmi miniszter a honvédség irányítására, a rendvédelmi szervet irányító miniszter pedig a rendvédelmi szervek irányítására az általa vezetett minisztériumban olyan szervezeti egységet is létesíthessen, amelynek vezetésére hivatásos szolgálati jogviszonyban álló, a minisztériumba vezényelt személy nevezhető ki. Őt a miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezné ki és mentené fel.

Az indítványról – a parlament honlapján elérhető napirendi javaslat alapján – várhatóan pénteken szavaz az Országgyűlés.

(MTI)

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sztd
2018. május 10. 01:34
Ki fog foglalkozni a - közlekedéssel, - vízüggyel, - belkereskedelemmel, - munkaüggyel, - környezetvédelemmel, - energetikával, - vidékfejlesztéssel és - területfejlesztéssel/építési ügyekkel? Gondolom az iparral és a hírközléssel az ITM, oktatással nagyrészt az EMMI, kisrészt az ITM és egészségüggyel is az EMMI.
cutcopy
2018. május 09. 21:33
Hajrá..!
Akitlosz
2018. május 09. 20:55
A 10-es szám jó lenne, mert kb. annyi minisztérium az optimális, de a kabinetiroda meg a miniszterelnökség azok nem minisztériumok.
matykox
2018. május 09. 19:59
Jó munkát és sok sikert az uraknak és az országnak is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!