Nagy István: Növelni kell a mezőgazdaság versenyképességét

2018. május 22. 08:24

Az új agrárminiszter a hatékonyságnövelő intézkedések közt említette az öntözésfejlesztést, a precíziós fejlesztések és a generációváltás támogatását, az agrárszakképzés korszerűsítését, a foglalkoztatás javítását az ágazatban.

2018. május 22. 08:24

Nagy István agrárminiszter a mezőgazdaság versenyképességének növelését nevezte a legfontosabb célkitűzésnek a Világgazdaságnak adott interjúban. 

A lap keddi számában megjelent interjúban az agrártárca pénteken kinevezett vezetője kifejtette, hogy bár a magyar agrárium kibocsátása 52 százalékkal nőtt 2010 és 2017 között, ugyanakkor az egy hektáron elért jövedelem az uniós átlagnak csak az 59 százaléka.  A hatékonyságnövelő intézkedések között említette egyebek közt az öntözésfejlesztést, az üvegházi zöldségtermelés kapacitásának megduplázását, a precíziós fejlesztések és a generációváltás támogatását, az agrárszakképzés korszerűsítését, a foglalkoztatás javítását az ágazatban.

Fontos feladatnak nevezte az osztatlan közös tulajdon felszámolását. Ezzel kapcsolatban elmondta: a nemzeti földalapot képessé kell tenni a művelést akadályozó birtoktestek megvásárlására, hogy majd tagosítva, birtokba rendezve értékesítse ezeket a területeket. A földforgalmi törvény módosításával elő szeretnék segíteni a földcseréket és a birtokösszevonásokat is a gazdaságos termelés érdekében – tette hozzá.

A tárca ösztönözni kívánja az agráriumban az integrációk kialakítását, a miniszter szavai szerint húsz éves távlatban az a cél, hogy az azokban résztvevők tulajdonolják a feldolgozóipart és a kereskedelmet is. Úgy véli, ennyi idő alatt annyi tőke képződik ezekben az integrációkban, hogy vételi ajánlatot tehetnek majd a kereskedelmi láncoknak – olvasható a Világgazdaságban.

(MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2018. május 22. 10:00
Teljesen igaza van. Tömegtermékekkel az elefántok ( USA, Kanada, Ausztrália etc.) mellett nem sokra jutunk. Inkább a holland és dán utat kellene választanunk.
Valodi
2018. május 22. 09:39
'"... növelni kellene.." - hát növeld, fidesz-hivatalnok! Egyszer már, a 2010-es választás előtt úgyis tele pofával emlegettétek példaként Dánia földtörvényét: "A termőföldtörvény a mezőgazdasági üzemet tekinti szabályozási egységnek, így a termőföld használatának mennyiségi korlátozása is az agrárüzem szintjén értelmezhető. Egy földtulajdoni egység akkora lehet, amennyit a gazdálkodó saját és családja munkaerejével meg tud művelni, ez a gyakorlatban 3-125 hektárt jelent, kivéve a kizárólag állattenyésztéssel foglalkozó üzemeket, melyek legfeljebb 250 hektár legelőterülettel rendelkezhetnek... Mivel az agrárüzemek több mint 90 százalékán a tulajdonos él és gazdálkodik, a haszonbérlő védelme kevésbé részletesen szabályozott." http://www.haszonagrar.hu/inga.. És nézd csak, mire mennek ezzel az Ángyánista "elaprózott", "skanzen" birtokszerkezettel: "Dánia ..... területe töredéke Magyarországénak, de a termelési értéke tízszerese, az exportja pedig hétszerese. Nem gabonát és nyersanyagot adnak el, hanem amit csak lehet, azt feldolgozzák, és fantasztikus marketingfogásokkal teszik vonzóvá a világ számára a dán élelmiszereket; ezért Japántól az Egyesült Államokig mindenütt találnak vevőt." Persze amikor Csányi OTP Sándor bácsi az orrára koppint Viktorunknak, mindjárt változik a hozzáállása: Fidesz Alaptörvény P)cikk (2) "... az integrált mezőgazdasági termelésszervezésre és a családi gazdaságokra ... vonatkozó szabályokat sarkalatos törvény határozza meg.” Ezt már maga a nagy Orbán Viktor személyesen, sürgősséggel terjesztette elő! Demokratikusan azonnal meg is szavazta a Fidesz - egy ketrecbe került a róka a tyúkokkal...
popzene
2018. május 22. 09:13
Es persze kurvara vigyazni kell, nehogy meg egyszer eldobja egy muszlim migrans a serteshusos szendvicset Hevesben!
Pelso j.
2018. május 22. 08:51
Kinevezése után mindegyik agrárminiszter ezt mondta.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!