A V4-ek kapcsán elsődlegesen az együttműködést szeretnénk megmutatni. Az, hogy egy színpadra áll egy magyar, egy cseh, egy szlovák és egy lengyel művész már emblematikus bemutatkozás arról, hogy mi egy régió vagyunk. Ahogyan a szlogen is mondja, valóban a Connecting, az összekötés a lényeg – annak bemutatása, hogy mi úgy vagyunk egy egység, hogy azon belül mindenki önálló. Ez ma Európában példaértékű, abszolút bemutatásra érdemes érték.
Hogyan segítheti a magyarok olaszokkal való kapcsolódásban, ha a V4-ek közösségét hangsúlyozzuk?
Félreértés ne essék: nem erőfitogtatásról van szó. Az olaszoknak van egy határozott tudása Magyarországról, ahogyan a lengyelekhez is ezer szálon kötődnek. Ezen felül azonban fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy mi egy együtt is értelmezhető halmaz vagyunk. Meg kell mutatnunk, hogy nem csupán azok az Európa végvidékein élő népek vagyunk, akikről ugyan tudnak valamit, mégis úgy egészében egzotikusnak és furcsának tűnnek a szemükben. Árnyaltabbá és élesebbé szeretnénk tenni a rólunk kialakult képet.
Mi van az olasz fejekben a magyarság kapcsán?
Ahogy mondtam, vannak erős tudások a magyarokkal kapcsolatban. Például Puskás István névvel nekem nagyon könnyű dolgom van, hiszen Puskás Öcsire nagyjából mindenki emlékszik még a férfiak közül. A zeneszeretők közt Liszt és Bartók a hivatkozási pontok, az irodalomból pedig a kortárs magyar irodalom erős jelenlétét tudnám kiemelni. A kelet-európai területről mindenképp a magyarok jelenléte a legerősebb ezen a téren Olaszországban. Ez elsősorban Márai pár évvel ezelőtti nagy sikerének köszönhető, de Szabó Magda, Krasznahorkai László vagy Kertész Imre nevét is ismerik. Mindenesetre vannak abszolút ismert, ikonikus szerzők, akiket a könyvet forgató közönség ismer.
A jobb- és a baloldal közötti kultúrharc megjelenik itt is?
Egy teljesen más relációban, de igen,
Olaszországban is jelen van az erős jobboldali és baloldali kultúra egyaránt.
Másrészről a magyarokkal kapcsolatban ezen a téren is van egy erős elképzelés az olaszok fejében, a mi feladatunk pedig az, hogy ezeket árnyalni, tisztázni próbáljuk. Ismerjük az országot ért támadásokat, így egyértelműen dolgoznunk kell azon, hogy megmutassuk: Magyarország messze nem az az ország, mint ahogyan azt a sztereotipizáló külföldi média lefesti. Azt hiszem, ehhez a kultúra egy remek eszköz lehet. Úgy vélem akkor járunk el jól, ha nem pártosság, hanem minőség szerint dolgozunk. Az elsődleges feladatunk, hogy az olasz közönség számára egy általuk értelmezhető, minőségi kultúrát tudjunk nyújtani, valamint olyan befogadó intézet legyünk, ami a magyar kultúra színe-virágát mutatja. Próbálkozásainkat mindig ez a szándék vezérli és nyilván lehet ezt kritizálni, de a kritikák csak hasznunkra lesznek. Alapállásunk, hogy akár egy világra nyitott, szorgalmas diák, igyekezzünk tanulni a világból, hogy aztán munkánkat is képességeink szerint a lehető legjobban végezhessük.
***
Tudósításunk a Római Magyar Akadémia által szervezett Urbsart fesztiválról itt olvasható.