Az ELTE fiatal jogászai abszolút első helyet értek el a Washingtonban megrendezett Jessup Nemzetközi Jogi Perbeszédversenyen az összevont felperesi és alperesi beadványok kategóriában – közölte a felsőoktatási intézmény az MTI-vel. Mint írták: a budapesti egyetemisták a döntőben több mint 120 csapatot utasítottak maguk mögé, köztük olyan egyetemek válogatottjait, mint a Yale, a Berkeley, az NYU, a King's College, a UCL, valamint a nemzeti döntőket korábban megnyert német, ír, francia, kanadai, indiai, kínai és ausztrál csapatokat is.
A versengő csapatok 25 oldal terjedelmű jogeset alapján dolgozzák ki mind a felperesi, mind az alperesi érvelést. A hallgatóknak egyenként 60-70 oldalas angol nyelvű beadványokat kell készíteniük, amelyen szeptembertől január közepéig dolgoznak. A szóbeli fordulón a peres felek – egymás írásbeli beadványainak ismeretében – a háromfős bírói testület előtt adják elő a 45 perces angol nyelvű perbeszédüket. A perbeszédek jellemzően a bírókkal folytatott párbeszéddé, olykor udvarias vitává alakulnak, ahol a sikeres szerepléshez a joganyag teljes körű ismeretén túl kiemelkedő retorikai képességre, gyors reakciókészségre, valamint a jogászi vitakultúra magas szintű ismeretére is szükség van – ismertették.
A Philip C. Jessup Nemzetközi Jogi Perbeszédverseny 60 éves hagyományával a legnagyobb múltú és legnagyobb joghallgatók számára rendezett nemzetközi megmérettetés a világon. A versenyen közel 100 országból évente mintegy 600 csapat vesz részt. Az ELTE csapatát Balázs Gergő, Bazánth Barbara, Buda Zolta, Németh Olívia és Orosz Dzsenifer alkotta. Bazánth Barbara, Buda Zolta és Németh Olívia egyben a Mathias Corvinus Collegium tagjai is.
Bazánth Barbara kiemelkedő egyéni teljesítményéért megkapta az International Law Institute amerikai ösztöndíját a legjobb nem anyanyelvű versenyzőnek járó díjként, figyelembe véve az írásbeli eredményeket is. Barbara ezzel a díjjal 2018 nyarán visszatérhet az Egyesült Államokba tanulni. „Az írásbeli összesített első helyét szereztük meg, amire egyáltalán nem számítottunk, mivel eddig nem értünk el helyezést ebben a kategóriában, pláne nem dobogósat” – mondta el a Mandinernek Bazánth Barbara. A különdíjas magyar hallgató hangsúlyozta: két hetven oldalas írásbelit kellett írniuk, ezek alapján kapták a legtöbb pontot, megelőzve azon külföldi egyetemek hallgatóit, akik a jogi írást anyanyelven tanulják az egyetemi tananyagban. „Mi magunk is alig tudtuk elhinni ezt az eredményt, igazán csak most kezd tudatosulni mindannyiunkban” – mondta Bazánth Barbara.
(MTI)