Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány törekszik arra, hogy megbecsülje az orvosok és ápolók munkáját.
A magyar gazdaság jó teljesítményének köszönhetően megkezdődhetett az egészségügy felzárkóztatása – hangoztatta a nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten, a III. kerületi Szent Margit-rendelőintézet tüdőgondozó állomása új tüdőszűrő berendezésének átadásán.
Varga Mihály úgy fogalmazott, évtizedek lemaradását kell behozni, az elmúlt években azonban sok olyan intézkedés történt, amely az egészségügy felzárkóztatását segíti. A miniszter, aki a II. és III. kerület országgyűlési képviselője is, hozzátette: a gazdaság növekedése teret ad arra, hogy többet tudjanak költeni az egészségügyre, oktatásra, közbiztonságra vagy a határvédelemre.
Az egészségügyet kiemelve azt mondta, 2010 után 500 milliárd forintot fordítottak a vidéki kórházak megújítására, a következő években pedig 700 milliárd forintot fordítanak a főváros és Pest megye egészségügyi ellátásának fejlesztésére az Egészséges Budapest Program keretében.
Varga Mihály hozzátette, az egészségügy legfontosabb elemét ugyanakkor az abban dolgozók adják, ezért a kormány törekszik arra, hogy megbecsülje az orvosok és ápolók munkáját. Jelezte, hogy 2010 óta 400 milliárd forinttal többet fordítottak az egészségügyben dolgozók béremelésére, szemben a 2010 előtti időszakkal, amikor 600 milliárd forint értékben történt forráskivonás az ágazatból.
A miniszter emlékeztetett, 2016-ban egy újabb többéves, 97 ezer munkavállalót érintő béremelési programot indított a kormány. Ennek részeként tavaly bruttó 12 százalékos alapbéremelésben részesültek a szakdolgozók, míg a szakorvosok fizetése az elmúlt két évben 207 ezer forinttal nőtt - ismertette. Ezenkívül - fűzte hozzá - az idén novemberben esedékes újabb 8 százalékos béremelést előrehozták január 1-jére.
„Még nem dőlhetünk hátra”, hiszen évtizedek lemaradását kell behozni, de a magyar gazdaság jó teljesítményének köszönhetően megkezdődhetett az egészségügyi ágazat felzárkóztatása – mondta Varga Mihály.
Bús Balázs (Fidesz-KDNP), Óbuda-Békásmegyer polgármestere az átadáson azt mondta, a mellkasszűrő berendezés cseréje már időszerű volt, hiszen az előző gép 1980 óta működött, állapota nagyon leromlott volt.
Az új, korszerű röntgengép beüzemeléséhez minimális átalakítást kellett végezni az épületen, ez és a kapcsolódó informatikai fejlesztés költsége 3,5 millió forint volt; a berendezés 26,8 millió forintba került, amit az önkormányzat saját erőből vásárolt.
Farkas Anna, a Szent Margit-rendelőintézet ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy az önkormányzat és a Szent Margit-kórház összefogásával számos egészségügyi fejlesztés valósult meg a III. kerületben. A legjelentősebb beruházás ezek közül, hogy 5,5 milliárd forint kormányzati és önkormányzati forrásból teljesen megújulhat a kerületi járóbeteg-szakellátás – közölte.
(MTI)