Az Aranycsapat nem csupán a magyar sporttörténet része, hanem a magyar nemzet történetének ügye, ahogy arról Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Emlékév Testület vezetője beszélt kedden sajtótájékoztatón a debreceni Nagyerdei Stadionban.
Az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke emlékeztetett: kezdeményezésére Szabó Tünde sportért felelős államtitkár tavaly április 1-jén, Puskás Ferenc születésének 90. évfordulóján hirdette meg az Aranycsapat-emlékévét, amely az új Puskás-stadion, vagy ahogy ő említette: az Aranycsapat-stadion, átadásával zárul.
Addig számos rendezvényt tartanak az Aranycsapat tagjaihoz kapcsolódó helyszíneken és évfordulókon szerte az országban, illetve a Kárpát-medencében. Az ünnepségsorozat kiemelkedő eseménye lesz november 25-e, az évszázad mérkőzésének 65. évfordulója, de számos közönségtalálkozót, Kárpát-medencei tanulmányi versenyt szerveznek, és emlékbélyeg-kiadását is tervezik, ahogy azt Lomnici Zoltán felsorolta. Megjegyezte: mindehhez még forrásokat kell keresniük, mert programjaikat a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), illetve az állam támogatása nélkül szervezik.
Tevékenységük legfőbb céljának nevezte az Aranycsapat emlékének ápolását, és azt, hogy „minden magyar ember megértse, mit jelent a háborúkat vesztett, bűnösnek kikiáltott országnak az Aranycsapat győzelme, s a magyarság értse meg, hogy az Aranycsapat működése, győzelme a huszadik századi magyar történelem egyik legjelentősebb eseménye volt”.
Ifj. Buzánszky Jenő, az Aranycsapat hátvédjének fia hozzátette: az emlékév testülete szeretné „az Aranycsapat szellemi hagyatékát továbbadni, és megerősíteni a fiatalokban".
A sajtótájékoztatón utaltak az egykori Aranycsapat-tag Buzánszky Jenő és a Debreceni Egyetem (DE) kapcsolatára: a hátvéd az intézmény nagykövete volt. Emlékére minden évben megrendezik a Buzánszky Jenő labdarúgó egyetemi kupát.
(MTI)