Az elmúlt százhúsz évben öt államalakulathoz tartozó Csallóközben már a klub puszta működése is csodának számít, ám a DAC a megmaradás és a nemzeti összetartozás szimbóluma lett. Dunaszerdahelyi beszélgetés Tősér Ádámmal, a kerek születésnap alkalmából a sportklubról készült egész estés dokumentumfilm rendezőjével és Nagy Krisztiánnal, a DAC kommunikációs vezetőjével.
A nem túl bizalomgerjesztő előzetes ellenére a Demjén Ferenc dalaira komponált Hogyan tudnék élni nélküled? közelről sem olyan rossz, ami főleg a szerethető, szimpatikus szereplőknek és a jó ízléssel adagolt zenei betéteknek köszönhető.
Magyarországon is bemutatták a DAC filmet, a dunaszerdahelyi futballklubról szóló mozit, amely a felvidéki magyarság közösségteremtő erejének szimbólumává vált.
spoiler.......
A filmben meglehetősen háttérbe szorulnak a nők (bár Monori Lili még pár pillanat alatt is zseniális), de azért félszavakkal sejtetve kiderül, hogy alaposan hozzájárulnak a feszültség fokozásához. Például rejtélyes a nagymama, id. Bicsérdi feleségének sztorija, aki összeállt a helyi jegyzővel (Szojka Pál ügyvéd, lehet akár a hajdani jegyző fia is, lehet akár vérrokona is a Bicsérdieknek, persze ez lényegtelen).
Az esküvőn kitört orbitális garázdálkodás előzménye egy elég intim összebújás Lajos és a lánya között. Odamegy a vőlegény apja, és azt mondja: - Más is várt a sorára - emiatt a kis beszólás miatt Lajos szétveri a lagzit. Amikor Lajos 20 percet várakoztatja Misit, a képen egy igen fiatal női láb látható, és a balhé végén Zsuzsika Lajosnak szólítja az apját. Azért ebből lehet következtetni arra, hogy nem a semmiért tört ki ilyen égiháború a lagzi kellős közepén.
Eközben Kispali Esztinél jár, és bár a képen csak a tej folyik Eszti mellei közé, de Misi és Eszti között már ez hangzik el: "És mi történt?" "És nem voltál ott", ami jelenthet akármit (mind Kispali, mind a hazaeső Misi megemlíti Eszti illatát), mindenesetre a bejelentés után Misi ész nélkül akarja agyonverni Kispalit, aki pont ekkor kezd komolyan gondolkozni az apja elhagyásában.
A végső jelenetben pedig, amikor már terhes, Eszti Kispali fiát, Pocokot nézi.
Hogy Misi végül csak belemegy a telek eladásába, annak oka lehet talán az is, hogy Esztit semmi szín alatt nem akarja Kispali közelében hagyni. Sőt - eleve lehet, hogy azért akarta "kettőjükért" újraépíteni a papa házát, hogy a kukoricás dűlőben elrejtse Esztit a konkurrencia elől, mert ott nyilván majd egy potens kan sem talál rá.
Hja igen, ráadásul Kispocok kapcsán a nagymami azt sugallja, hogy talán nem is Kispali az igazi apa, ő csak a bátyja a gyereknek, vagyis az igazi apa id. Szojka Pál.
Szerintem nagyon patent kis elsőfilm. Kár hogy választási évben mindenki többet akar belelátni mint ami benne van. Mondjuk a rendező is locsolta az interjúban az olajat a tűzre, pedig...
Ha hallgatott volna okosabb maradt volna. Mert ha nincs szájbarágós narratíva, ahány embernek, annyi félét mondana.
Aki nem látta, nézze meg, nem bánja meg.
Szerintem jó film.
Nekem azonban ha jót akarok nevetni mindig megnézem a Gyula vitéz télen-nyáron filmet. A másik nagy kedvencem a Kihajolni veszélyes...