Huszonnégy éves kor a felnőttkor valódi kezdete

2018. január 22. 10:46

Huszonnégy éves korra kellene kitolni a felnőttkor kezdetét – állítják brit szakértők.

2018. január 22. 10:46

Huszonnégy éves korra kellene kitolni a felnőttkor kezdetét, mivel a fiatalok ma már tovább tanulnak, későbbre halasztják a házasságot és a gyermekvállalást, ráadásul a fejlődési folyamatok sem érnek véget a 19. életév betöltésével – fejtették ki véleményüket szakemberek a The Lancet Child & Adolescent Health című folyóiratban.

A kamaszkor kezdetén a hipotalamusz nevű agyterület fokozott működésének hatására megnő a hipofízis (agyalapi mirigy) növekedést serkentő hormonok mennyisége és működésbe lépnek a nemi mirigyek is. Ez régen nagyjából 14 éves kor környékén következett be, ám az egészségügy fejlődése és a táplálkozás megváltozása nyomán a fejlett világ nagy részén ma már nagyjából 10 éves kor környékén kerül rá sor – írja az MTI a BBC cikke alapján.

Ennek következményeként a Nagy-Britanniához hasonló iparosodott országokban a lányok első menstruációja átlagosan négy évvel korábban jön meg, mint 150 évvel ezelőtt. Ez azt jelenti, hogy a nők felénél 12-13 éves korban jelentkezik először a havi vérzés. A szakemberek szerint biológiai érvek is szólnak a serdülőkor definíciójának - intervallumának - módosítása mellett. Az emberi agy „érése” például 20 éves kor után is folytatódik: gyorsabban és jóval hatékonyabban dolgozik. Sokaknak pedig még a bölcsesség foga sem nő ki 25 éves kora előtt.

A fiatalok ezen kívül később házasodnak és később vállalnak gyereket. A brit Nemzeti Statisztikai Hivatal Angliára és Walesre vonatkozó adatai szerint az először házasodó férfiak átlagéletkora 32,5 év, a nőké 30,6 év volt 2013-ban, ami nyolc év növekedést jelent 1973-hoz képest. „Noha a felnőttséggel járó jogok nagy része 18 éves kortól illetik meg az embert, a felnőtt szerepek és a felnőttséggel járó kötelezettségek beépülése általában később alakul ki” – mondta Susan Sawyer, a melbourne-i Királyi Gyermekkórház serdülőkori egészséggel foglalkozó központjának igazgatója, a tanulmány vezető szerzője.

A szakember szerint a partnerválasztás, a szülővé válás és a gazdasági függetlenség eltolódása azt jelenti, hogy a kamaszkorra jellemző „fél-függőségi állapot” időtartama meghosszabbodott. Ehhez a társadalmi változáshoz pedig a különböző irányelvek szintjén is alkalmazkodni kell, például a fiatalokat támogató szolgáltatások felső korhatárának kitolásával.

Sawyer szerint a különböző életszakaszokra vonatkozó meghatározások ugyan szabadon értelmezhetőek, mégis, a serdülőkor jelenlegi definíciója túlságosan szigorú. Mint fogalmazott: „manapság a 10-24 éves kor közötti időszak jobban lefedi a serdülőkort”.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2019. április 23. 01:38
Akkor már régen ELKÉSTÉL fiam!! Az én korosztályom érettségi után teljes jogú felnőttként lépett a nagybetűs ÉLETBE! 25 éves korunkra érett felnőttek voltunk,teljes felelősséggel . Családot alapítottunk,gyerekeket NEVELTÜNK!! ÉS megálltuk a helyünket!! Nem éltünk a szüleink nyakán!!
Akitlosz
2019. április 23. 01:37
„manapság a 10-24 éves kor közötti időszak jobban lefedi a serdülőkort”. Ugyan nem. Nem tetszettek odafigyelni biológia órán. A 18-24 éves kort ifjúkornak hívják, az ugyan nem serdülőkor. Még az iskolás tananyagot sem tudják, de azért ők a "szakértők".
péterx
2019. április 23. 01:36
Tanulságos írás egy fontos életkérdésről . A biológiai fejlődés nagyjából automatikusan zajlik , de a személyes bontakozás síkján nem , ott erőfeszítést kell tenni . S van egy fázis eltolódás : manapság biológiailag hamarabb érlelődnek , de a személyes-összemberi-szellemi tanulás , érlelődés meg kitolódik . Ebből feszültség adódik : sokan azt hiszik , hogy mivel már biológiailag érettek , "felnőttek" is lettek . Pedig - sajnos - vannak emberek , akik erkölcsi értelemben soha nem lesznek felnőttek .
Akitlosz
2018. május 07. 19:29
"Az emberi agy „érése” például 20 éves kor után is folytatódik: gyorsabban és jóval hatékonyabban dolgozik. Sokaknak pedig még a bölcsesség foga sem nő ki 25 éves kora előtt." Nem így van. Az agy 20 éves korban van a csúcson, utána folyamatosan és egyre gyorsuló ütemben leszálló ágban van, de az élettapasztalatok ellensúlyozzák ezt a különben nem nagy visszaesést. 35 éves korra 1%-nyi. A bölcsesség fog pedig eleve nem is létezik sokaknál. A bölcsesség fog evolúciósan eltűnőben van, így arra hivatkozni, ami csak kevés és egyre kevesebb embert érint szintén nem mérvadó. Tessék megbarátkozni a gondolattal, hogy a jövő emberének már csak 28 foga lesz! Főleg, hogy ez már a jelen sok esetben. Ettől még felnőttek. A házasságnak meg aztán végképpen nincsen köze a felnőttséghez. Felnőttséget házasodástól függővé tenni nagyon meredek. Apácák nem szavazhatnak többet vagy mi?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!