Gulyás Gergely: Egy nemzet addig él, amíg hősei emlékét őrizni képes

2018. január 09. 20:01

Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője arról beszélt kedden Veszprémben a Brusznyai Árpád emlékére szervezett megemlékezésen, hogy az 56-os hősök az erkölcsöt képviselték a kommunistákkal szemben.

2018. január 09. 20:01

Egy nemzet addig maradhat fenn, amíg Brusznyai Árpád és a hozzá hasonló hősök emlékét őrzi és ápolja, ahogy azt a Fidesz frakcióvezetője jelentette ki kedden Veszprémben, a mártír kivégzésének 60. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen.

Gulyás Gergely azt mondta, az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjának élete arra figyelmeztet, hogy fegyverrel, erővel le lehetett győzni a magyar forradalmat, de az erkölcsi győzelem soha nem lehet az elnyomóké, a megszállóké. Az mindig az olyan példaképeké, mint amilyen Brusznyai Árpád.

Egy diktatúra hatalma az ember felett fizikai valóját tekintve korlátlan, de a szellem felett nincs hatásköre, ahogy aláhúzta Gulyás.

Gulyás Gergely felidézte: Brusznyai Árpádot 33 évesen, 1958. január 9-én végezték ki a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumának különtanácsa másodfokú ítélete szerint, a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetésének bűntette miatt.

Kiemelte, az 1956-os forradalom a magyarság haza- és szabadságszeretetének világra szóló megnyilvánulása volt. Járhatunk bármerre a világban, a magyarok 1956-ban tanúsított hősiességét mindenhol számon tartják, tisztelik és csodálják. A szabadságharc legfontosabb eseményei a nemzet kollektív emlékezetének részévé váltak, ahogy fogalmazott. 

Gulyás Gergely hozzátette, a szocialista önkényuralom hiába szánta a felejtést a legyilkolt hősök osztályrészéül, hiába lehetett három évtizeden keresztül csak titokban említeni Nagy Imre, Mindszenty József, Tóth Ilona, Pongrácz Gergely és Brusznyai Árpád nevét, emlékük három évtizeddel a kommunista diktatúra pusztulása után is velünk él.

A Fidesz frakcióvezetője arról is beszélt, hogy az '56-os forradalom nem lett volna teljes a veszprémi hőstettek nélkül, a Veszprém megyében sorra alakuló forradalmi tanácsok nélkül, a ledöntött szovjet emlékművek nélkül és november 4-én a veszprémi várban elkeseredetten védekezni próbáló hősök nélkül.

„Brusznyai Árpád a lehető legveszedelmesebb ember volt a kommunisták számára, hiszen szilárd erkölcsi tartása volt, világos értékítélettel rendelkezett, Istent félő, hazájához ragaszkodó ember volt" - mondta Gulyás Gergely.

Hangsúlyozta, Brusznyai Árpádot tekintélye, embersége, az őt övező tisztelet hamar a forradalom egyik veszprémi vezéralakjává tette. Elévülhetetlen érdeme, hogy a forradalom mindvégig tiszta tudott maradni. Megakadályozta a foglyul ejtett ávósok, a letartóztatott pártfunkcionáriusok lincselését, mert hitt abban, hogy a diktatúra fenntartóit majd egy szabad országban, jogállami igazságszolgáltatás előtt vonják felelősségre, ahogy közölte a politikus.

(MTI)

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gonterl
2018. január 10. 17:24
Egy nemzet addig él, amíg lesznek olyanok, akiket egyszer hősnek, máskor árulónak tartanak. Most is vannak olyanok, akik azt mondják, hogy teljesen mindegy, hogy mit írnak róluk, csak írjanak valamit. A magyarok követendő példaképei csak királyok és vezető személyiségek lehettek, de legfeljebb a 19. században éltek. Azóta követendő példakép nem született.
Tiszafa
2018. január 10. 17:16
"Egy nemzet addig él, amíg hősei emlékét őrizni képes". No meg a határait, de úgy ám, mint ahogy anno a fürkészek tették.
még fokozza
2018. január 10. 14:33
És nem a focistáit, amely oda megy ahol többet fizetnek. A focisták a valódi hősök helyét bitorolják.
marko11
2018. január 10. 12:57
..az '56-os hősök az erkölcsöt képviselték - szemben a mai politikusokkal a rendszerváltás legnagyobb hazugsága volt, hogy az '56 folytatása, beteljesülése lenne
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!