Előzés a Balkánon: lehagyták a szerbeket, újabb ország csatlakozhat az Európai Unióhoz
A legpozitívabb előrejelzések szerint a balkáni ország akár négy éven belül tag lehet.
Új oktatási kezdeményezéseket mutatott be Navracsics Tibor uniós biztos.
Az Európai Bizottság új kezdeményezéseket fogadott el az európai polgárok kulcskompetenciáinak és digitális készségeinek fejlesztése, a diákok Európai Unió működésével kapcsolatos tudatosságának növelése, valamint a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek csökkentése érdekében – jelentette be Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős biztosa szerdán.
A magyar biztos elmondta: a javasolt ajánlás fő célja a versenyképesség fenntartása egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európa megteremtése érdekében. A célok között szerepel továbbá a kulcskompetenciák – például az írni, olvasni tudás, a nyelvtudás, az állampolgári ismeretek, a digitális készségek – fejlesztésének egész életen át tartó javítása az oktatási rendszerekben, életkortól függetlenül mindenki számára, valamint iránymutatás a tagállamoknak arra vonatkozóan, hogy hogyan valósítsák meg e célokat. Fontos, hogy mindenkit a lehető legjobban felkészítsenek a munkaerőpiacok változásaira, a mindinkább sokszínűbbé, mobillá, digitálissá és globálissá váló társadalmakban elvárt aktív polgári szerepvállalásra. Az ajánlás e célból külön hangsúlyt helyez a vállalkozói ismeretekre és az újító szellem kialakítására – húzta alá Navracsics Tibor.
A bizottsági tájékoztatás szerint a digitális oktatást célzó cselekvési terv számos kezdeményezést vázol fel a digitális változásokhoz való alkalmazkodás elősegítésére. Az intézkedések között szerepel a nagy sebességű, széles sávú internetkapcsolat biztosítása az iskolák számára, a bizottság által kifejlesztett, SELFIE nevet viselő új önértékelési eszköz használatának elterjesztése a technológia oktatási és tanulási célú alkalmazásának hatékonyabbá tétele érdekében. Ezek mellett egy figyelemfelkeltő kampány indul az online biztonság, a kiberhigiénia és a médiaműveltség témájában, ugyanis a bizottság döntő fontosságúnak tartja a gyermekek és fiatalok kritikus gondolkodásának és médiaműveltségének erősítését.
Mint elmondták, az úgynevezett európai oktatási térség létrehozása érdekében javasolt kezdeményezés azt jelenti, hogy a képesítések elismerése és megbízhatósága – különösen határokon átnyúló összefüggésben – abban az esetben is biztosítható, ha azok kis oktatási vagy képzési szolgáltatóktól származnak. A digitális aláírással ellátott képesítések keretrendszere nagyobb koherenciát tesz lehetővé és támogatást nyújt a minőségbiztosításhoz. Javítani fogja az átruházhatóságot és az összehasonlíthatóságot, valamint támogatja a mobilitást, az együttműködést és a csereprogramokat – közölte az uniós bizottság.
(MTI)