Minden határt átléptek: már az Európai Unió Bírósága is vizsgálja, mit tettek Von der Leyenék
Újabb ügyben támadták meg az Európai Bizottságot.
Gyorsítsa fel az Európai Unió a montenegrói csatlakozási tárgyalásokat – szólított fel keddi sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter külügyminiszter.
Magyarország szorgalmazza, hogy az Európai Unió gyorsítsa fel a montenegrói csatlakozási tárgyalásokat, mégpedig úgy, hogy a jövő év első felében a három fennmaradt tárgyalási fejezetet is nyissa meg, és ezt követően ne teljen el négy évnél hosszabb idő a tárgyalások eredményes lezárásáig – hangsúlyozta keddi, podgoricai sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A magyar diplomácia irányítója leszögezte: egy olyan felkészült ország esetében, mint Montenegró, megmagyarázhatatlan lenne, ha négy évnél tovább húzódnának a tárgyalások.
Szijjártó Péter kiemelte: Magyarország határozott és elkötelezett támogatója Montenegró európai uniós integrációjának. Budapest határozottan azt az álláspontot képviseli, hogy a Nyugat-Balkán biztonsága „igazi európai biztonsági érdek”, a Nyugat-Balkán biztonságához vezető leggyorsabb út pedig az európai integráció. A külügyminiszter emlékeztetett: Montenegró megérdemelten vált a NATO tagjává, és legalább annyira megérdemli azt is, hogy az Európai Unió tagjává váljon. Mint fogalmazott, „Podgorica a nyugat-balkáni stabilitás egyik pillére, ezért az ország európai uniós integrációja jelentős mértékben hozzájárulna az egész térség stabilitásához, amelynek pedig jelentős befolyása van az egész európai kontinens biztonságára”.
A Magyarország és Montenegró közötti gazdasági együttműködésről szólva Szijjártó Péter rámutatott arra is, hogy a kapcsolatok most újabb lendületet vehetnek, ugyanis a bankszektor, az energetika és az idegenforgalom területén jelentős tárgyalásokat folytatnak a magyar cégek Montenegróban újabb, komoly beruházások lehetőségéről. A kereskedelmi kapcsolatok további bővítése céljából kedden Podgoricában az Eximbank és a montenegrói Fejlesztési és Beruházási Alap keretmegállapodást kötött, amely megteremti a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztéséhez szükséges finanszírozási hátteret a vállalatok között. A külgazdasági és külügyminiszter fontosnak nevezte azt az oktatási megállapodást is, amelyet kedden kötött a montenegrói oktatási miniszterrel. Az együttműködés értelmében a jövő év szeptemberétől évente harminc montenegrói hallgató látogathat hazai egyetemeket magyar állami ösztöndíjjal.
Szijjártó Péter Montenegróban a külügyminiszteren, valamint az oktatási, a gazdasági és az európai integrációért felelős tárca vezetőjén kívük találkozott Duško Marković miniszterelnökkel, illetve udvariassági látogatást tett Ivan Brajović házelnöknél és Filip Vujanović államfőnél.
(MTI)