5. Sára Elemér és cigányzenekara: Lesz, lesz, lesz
A trianoni fájdalom revízió útján való feldolgozásának legismertebb dala Szerdahelyi Zoltán zenéjére és Kulinyi Ernő versére íródott 1938-ban. A zivataros történelem nem igazolta a dalban megfogalmazott reményeket, de megrendítő őszintesége segít megértenünk nagyszüleink gondolkodását és a két világháború közötti magyar közhangulatot.
4. Ismerős arcok: Nélküled
Nincs focimeccs (különösen DAC-Slovan), hokimeccs vagy tusnádi fesztivál az Ismerős arcok slágere nélkül. Bizonyíték, hogy a trianoni traumát másképp, pozitív erőt sugározva is meg lehet énekelni. Nézze meg a videót, ahol a szerdahelyi szurkolók éneklik a dalt, libabőr garantált: „mi egy vérből valók vagyunk”.
3. Ákos: 1956
1956: mert soha nem felejtünk és a dal is zseniális. A videón nézzen elődeink őszinte tekintetébe, mert ha rövid időre is, de minden nemzet életében vannak tiszta, kegyelmi pillanatok.
2. Vikidál Gyula: Koppány dala
„Nem kérdem én, anyád hol szült világra
Nem kérdem én, apád ki volt
Csak annyit kérdezek, a válaszra várva:
Rabok legyünk vagy szabadok?”
Bármelyik politikai spindoktor becsületére válna az ilyen tömör, integráló és érthető politikai üzenet megfogalmazása. Szörényi és Bródy, valamint Koltay Gábor zsenialitásáról tanúskodik a hatás, amit ezzel a dallal és az István a királlyal elértek a kései Kádár-rendszerben.
1. Cseh Tamás: Demokrácia
Egy választási évben érdemes végtelen lejátszásra állítani Cseh Tamás slágerét (szöveg, mint szinte mindig, Bereményi Géza). Megtudhatjuk belőle, mit jelent a demokrácia, mire képes Európa és a rusz medve mancsa, és hogy miért tart a művész a „marha magyar szavazótól”.
+1 (mert mindig van plusz egy)
Belga: VengGong
Ez a nóta igazi gyöngyszem, a politika alfája és ómegája, egy életérzést közvetít, amit csak akkor ért, ha Ön a politika része, és ki ne szeretne a politika része lenni? BÚÉK!