November 4-i megemlékezés: Európa legdicsőségesebb két hete volt a magyar forradalom

2017. november 04. 15:46

Ughy Attila XVIII. kerületi polgármester a november 4-i gyásznap alkalmából rendezett központi megemlékezésen „a történelem egyik legmocskosabb történetének” nevezte, hogy az '56-os hőstettekről sokáig hallgatni kellett.

2017. november 04. 15:46

Ma már Magyarország önálló, és '56 szelleme fundamentumként szolgál mindenki számára, aki a közért, a nemzetért dolgozhat – hangoztatta Kucsák László fideszes országgyűlési képviselő szombaton Budapesten, a november 4-i nemzeti gyásznapon tartott megemlékezésen.

1956 és a XVIII. kerület

A XVIII. kerületi Hargita téri 1956-os emlékműnél tartott megemlékezésen Kucsák László azt mondta: az akkori rendszert az egész magyar nép söpörte el; a világon páratlan szabadságharc bontakozott ki, amely azért indult, mert a nemzet szabadon akart dönteni arról, miként éljen.

Kijelentette: nemcsak a forradalom hőseire és áldozataira kell emlékezni, hanem azokra is, akik nem tudták kibontakoztatni tehetségüket, vagy el kellett hagyniuk hazájukat. Mint mondta, 1956-ban halottak napja után kezdődött az igazi gyász, amikor november 4-én megindult az előre megtervezett támadás: a tankokkal, lánctalpasokkal érkező megszálló szovjet hadsereget a lőrinciek is láthatták az Üllői úton. A hősies ellenállás több helyen tovább folyt, az év végére viszont a fegyveres ellenállás elbukott. 

Kucsák László kitért arra is, hogy a felvonulások, harcok szünetében az emberek alig várták „az életmentő kenyeret”; a XVIII. kerületi Béke térnél lévő pékségnél több száz méteres sorban várakoztak az emberek; egy szovjet tank lövedékétől, majd az azt követő sortűzben 21 pestszentlőrinci vesztette életét, a legfiatalabb áldozat 13, a legidősebb 81 éves volt.

Elmondta: a pestszentlőrinci és pestszentimrei utcai kövekből épült emlékmű őrzi a forradalom áldozatainak – köztük 59 kerületi lakosnak – a nevét.

Európa legdicsőségesebb két hete

Ughy Attila (Fidesz-KDNP), a kerület polgármestere arról beszélt: a november 4-i nemzeti gyásznapon valójában az életet éltetjük, ugyanis azokra a napokra emlékezünk, amikor Magyarországon jobban akartak élni, mint bármikor. Ez volt Európa legdicsőségesebb két hete – mondta.

Kifejtette: az egyén nem az egyénért, hanem a közösségért harcolt, félelem nélkül, elszántsággal. A világ egyik legnagyobb és legerősebb hadseregével szemben hétköznapi emberek ragadtak fegyvert, építettek barikádokat. Az, hogy erről később hallgatni kellett, „a történelem legmocskosabb történetei közé tartozik” – jegyezte meg a polgármester, hozzátéve: még most sem ismert a forradalmárok gyilkosainak teljes névsora.

Ughy Attila elmondta, a Hargita téri emlékművön összesen 2354 név szerepel, ami 2354 emberi sorsot, születést, életet és halált jelent. A köztük lévő 59 kerületi lakos neve azt jelzi, hogy Pestszentimre-Pestszentlőrincen sosem féltek, ha a hazáért kellett harcolni – fűzte hozzá.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) által szervezett központi megemlékezés végén a közjogi méltóságok, a kormány, valamint állami és társadalmi szervezetek nevében koszorúkat, mécseseket helyeztek el az emlékműnél.

(MTI)

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2017. november 05. 07:58
Mai kádárizmus, oroszok behívása helyett , Soros-tankok segítése: A nap 24 órájában bömböl tovább a "hirdetés" a csatornákon: "...áááár, hogy a magyar nyelvet nem érti senki, nem érti senki...", hogy minden magyar értsen belőle: Mifasztugrálezahülyejorbán, mitsorosozik, brüsszelezik? Nem érti senki. Ez egy szellemi-lélektani diverzió a Soros elvtárs-úr mellett. Szerveznek egy "bulit" a Fonográfra, csak, hogy a fenti szlogen ezerrel menjen a médiában. Levente ehhez a nevét adja. Ezért elmegy a p.csába.
noMores
2017. november 05. 06:51
Mi pedig ujra ruszki segget nyalunk.....
Pinter68
2017. november 04. 22:27
Igazán nem akarok ünneprontó lenni, de talán a Francia Forradalom kicsit nagyobb szabású volt és komolyabb hatással is bírt Európa és a világ történelmére, mint a miénk. Minek kell kényszeresen túlzásokba esni? Úgyis mindenki tudja, aki tanult történelmet és még emlékszik is belőle valamire, hogy nem igazak az ilyen állítások.
áfonya
2017. november 04. 22:26
Milyen visszás és undorító azt látni, hogy ezen a gyászos évfordulón az elnyomó és a szovjeteket segítendő ÁVÓ -sak, kommunisták utódai szégyen nélkül ott állnak, kifütyülik a himnuszt is és az egész október 23 ünnepséget, az elődeik által vérbe fojtott nép által kivívott forradalom leverésének évfordulóján, pedig ünnepelnek majd, de legalábbis legbelül kis öröm tölti el őket .Bár ott fognak november 4.én állni és a forradalom leverésére emlékezni. Milyen kettős ez?! Nem szégyenlik azt sem, hogy most harcot folytassanak az Ország, a Nép ellen. 2010 -ben a Magyar nép demokratikus fülke forradalmának győzelmét ismét Gyurcsányék, a kommunisták a Baloldal szeretné ezt leverni, eltiporni ha kell harccal,vérrel ha kell diplomáciával ha kell tüntetésekkel, lázadásokkal, puccsal, ha kell füttyögésekkel. Akkor külföldi segítséggel tankokkal sikerült, a diktatúrát vissza állítani . Most is ezt remélik. Akkor keletről, most nyugatról. Ugyanaz az aljas cselekedet vezérli őket. Semmiben nem különböznek. A kommunisták nem változnak .Csak a név változhat. Bármi aljasságra képesek a hatalmuk megtartásáért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!