Hős katonaorvosok tiszteletére tartott közös megemlékezést a Nemzeti Fórum Egyesület, a Honvédelmi Minisztérium és Józsefváros önkormányzata pénteken Budapesten, a magyar orvos hősi halottak emlékszobránál.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Nemzeti Fórum Egyesület elnöke köszöntőjében kiemelte: azon orvosokra, egészségügyi dolgozókra emlékeznek, akik a bajban önfeláldozóan, életük kockáztatásával is mentették az embereket. A fideszes képviselő a VIII. kerületben, az Üllői úton lévő szobornál arról beszélt, hogy már nemcsak a szobornak, hanem az itt tartott megemlékező ünnepségeknek is – 2009 óta íródó – története van. Bármennyire is nagy a zaj, a politikai zaj, s „körülöttünk Európában a csatazaj”, nekünk jól kell érzékelni a veszélyeket, s tudni „kell, mi az, amit hazánkért, a keresztény Magyarországért meg kell tenni” – mondta a kormánypárti politikus.
Németh Szilárd, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke köszönetet mondott minden honvéd-egészségügyi dolgozónak, aki egykor csatatereken harcolt, illetve napjainkban a frontokon, missziókban, kórházakban és a határokon, elsősorban a tranzitzónákban teljesít szolgálatot. Hozzátette: utóbbiaknak köszönhető, hogy a határokon „az egészségügyi határzár” is biztosított. Úgy fogalmazott: különleges feladat, szerepkör a katonaság kötelékében szolgálatot teljesítő egészségügyi dolgozóké, ők két teljes embert kívánó hivatást töltenek be.
Kitért arra, hogy az emlékművet 1942-ben avatták fel, s akkor még az első világháború orvos hősi halottainak emlékére készült. Azóta a második világháborúban, az '56-os forradalom idején, és valamennyi harcokban, szolgálatteljesítés közben elesett honvéd-egészségügyi dolgozónak állít emléket, s az „önfeláldozás és a kötelezettség teljesítésének szimbóluma lett”. Kun Szabó István, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának parancsnoka kiemelte: kevés embert próbálóbb feladat van, mint azoké az orvosoké, ápolóké, mentőké, akik saját egészségük, akár életük kockáztatása árán kötelezték el magukat amellett, hogy mások életét megmentsék. Ennek kapcsán felidézte, sokan vannak, akik életmentés közben lettek akár harcok, akár betegség áldozatai.