2017: csúcsév a diplomáciában

2017. október 16. 17:41

Új karakterű külpolitika jellemzi az Orbán-kormány elmúlt hét évét.

2017. október 16. 17:41

2010 óta mindkét Orbán-kormány karakteres külpolitikát folytatott, amelyre egyrészt jellemző volt az ország érdekvédelmének erősítése, másrészt a korábbi kormányok idején mélypontra jutó, kiüresedő diplomáciai kapcsolatok felülvizsgálata és új tartalommal való megtöltése.

E külpolitikai törekvések a 2017-es évben csúcsosodtak ki: miután tavaly Budapesten járt a brit miniszterelnök, idén újabb fontos találkozókat szervezett a magyar diplomácia. Az év elején Vlagyimir Putyin, orosz elnök látogatott Magyarországra, ennek a csúcstalálkozónak egyik eredménye a két új paksi atomerőmű-blokk építéséről való megállapodás. A 12 milliárd euró értékű beruházás tízezer új munkahelyet teremt majd. A csúcstalálkozón kidolgozták a kölcsönös áruforgalom és a befektetések erősítésének lehetőségeit is, így a magyar vízipar is fejlesztési lehetőségekhez jut Oroszországban.

A legnagyobb előrelépést ugyanakkor kétségkívül azt jelentette diplomáciai téren, hogy idén nyáron közel három évtized után először látogatott hazánkba izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu személyében.  

Netanjahu Orbán Viktorral közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta: üdvözli, hogy Magyarország kiáll Izrael mellett a nemzetközi fórumokon, és élharcosa azon államok közösségének, amelyek fellépnek az újfajta antiszemitizmus, a modern zsidó állam „delegitimációja” ellen. A két kormányfő a terrorizmus elleni közös fellépésről is megegyezett.

Fontos feljegyezni, hogy májusban pedig Orbán Viktor Kínában találkozott az ország elnökével. A vizitet viszonozni fogja a világ egyik vezető gazdasági hatalmát képviselő kínai miniszterelnök is, hogy tizenhat közép- és kelet-európai kollégájával együtt tanácskozzon a jövőbeni gazdasági együttműködések lehetőségeiről. A Pekinggel való kapcsolatot azért is érdemes külön kiemelni, mert a régió országai közül hazánkba áramlik a legtöbb kínai működőtőke, ennek látványos eredménye lesz a kínai tőkebevonással újjáépülő Budapest-Belgrád vasútvonal is.

A közép-európai régiót érintő diplomáciai feladata volt az évnek a V4-együttműködés vezetésének az átvétele is. A magyar elnöki ciklus fő prioritásait a hiányzó északi-déli irányú összeköttetések kiépítése, a digitális gazdaságra való átállás, az energiabiztonság, valamint a Brexit kapcsán képviselt álláspont összehangolása jelentette. A V4-eket még jobban egybekovácsolta a magyar kormány fellépése a migrációs kvóta ellen, amit az együttműködés többi tagországa is teljes mértékben támogat már.

A két Orbán-kormány külpolitikai mérlegét megvonva az erősebb és hatékonyabb nemzeti érdekképviselet mellett az a tény nyom sokat a latban, hogy régiónkból egyedül hazánk tart fenn kölcsönös látogatások szintjén magasrendű diplomáciai kapcsolatot a világ vezető hatalmaival. Például az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Németországgal, Kínával és Törökországgal is. 

***

Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bástyaelvtárs
2017. szeptember 30. 10:46
hááát, ha negatív rekordra gyúrtak akkor tényleg csúcsév! gyakorlatilag minden szomszédos állammal diplomáciai háborúban állunk, a nyugat eu-i partnereinknél orbánék persona non grata, - teljesen elszigetlődtünk az EU-ban, viszont sikeresen paroláztunk az összes közép ázsiai félduktatúrákkal, jóban vagyunk minden antidemokratikus állam vezetőjével. Szíjjártóék hetente járnak minden közép-ázsiai faszomisztánba keleti nyitni... Ezek aztán a sikerek! bravo
11ambrus11
2017. szeptember 30. 10:34
Már megint ez a tèmatámogatás. Rajcsányi, ezt fèlreèrtelmezitek, ezt nem kène egy az egyben leközölni, hanem ebből dolgozni. Tudod, habosítani egy kicsit, publit írni belőle, mint az origónál. Na, ne konszarvativoskodj már annyit.
emhem
2017. szeptember 30. 10:30
nocsak, _nyílt_ kormánypropaganda :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!