Zöldpolitikai nagyüzem van Magyarországon
A Budapesti Nyilatkozat megvalósítása talán az EU számára is jó alkalmat teremt, hogy újragondolja a zöld átállás programját.
És hogy miből jön össze ekkora mennyiségű műanyaghulladék? A tavalyi év minden egyes percében egymillió műanyag-palackot vásároltunk. Csak 2016-ban több mint 480 milliárd műanyag üdítős palackot adtak el világszerte.
„Évente körülbelül 300 millió tonna műanyagot gyártunk világszerte, amiből 8-15 millió tonnányi jut a világ tengereibe. Számítások szerint 1950 óta összesen körülbelül 500 millió tonna műanyag szemét kerülhetett a tengerekbe. Ezekből hordták össze az áramlatok a kontinensnyi szemétszigeteket. Ijesztő az a sokat emlegetett adat, hogy 2050-re az óceánokban található szemét tömege meghaladja majd a halak súlyát.
És hogy miből jön össze ekkora mennyiségű műanyaghulladék? A tavalyi év minden egyes percében egymillió műanyag-palackot vásároltunk. Csak 2016-ban több mint 480 milliárd műanyag üdítős palackot adtak el világszerte. Tíz évvel korábban »még csak« 300 milliárd darabot értékesítettek, viszont becslések szerint 2021-re már több mint 580 milliárd egyszer használatos palack fogja csupán néhány percig szolgálni tulajdonosát, mielőtt szemétként végzi – többnyire újrahasznosítás nélkül. A 2016-ban eladott, közel 500 milliárd műanyag palacknak több mint a felét be sem gyűjtötték, újra pedig csak 7 százalékát hasznosították.”