Az MSZP készülő kormányprogramjában az oktatás lesz az elsődleges, ami azt jelenti, hogy a párt a következő kormányzati ciklusban megduplázná, ezzel a GDP 6 százalékára növelné az ágazatra szánt állami forrásokat – jelentette be Botka László, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje kedden, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján.
Csökkenő kiadások?
Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott, bármit is mondjon a Fidesz, az elmúlt időszakban folyamatosan csökkentek az oktatási kiadások, az „orbáni oktatáspolitika” eredményeként pedig romlott a diákok tudása.
Az MSZP ezzel szemben úgy gondolja, hogy a 21. századi tudás jelenti Magyarország jövőjét – fejtette ki Botka László, hozzátéve a pedagógusoknak visszaadnák a tanítás szabadságát, arra kérve őket, hogy „ne az állam alattvalói legyenek”, hanem a gyermekeket, a jövőt szolgálják. Botka László szerint az iskolákon is jól látszik, hogy az Orbán-rendszer nem tűr semmilyen szakmai önállóságot, autonómiát, helyette „egyen iskolákban egyforma tanárok, egyen tankönyvből, egyforma gondolatokkal tanítanak”.
„A probléma csak az, hogy a gyermekeink nem egyformák” - folytatta, hangsúlyozva, hogy a tudás és a tehetség sokszínű.
A szocialisták kormányfőjelöltje emellett szólt arról is, hogy egy közelmúltban végzett felmérés szerint az Európai Unióban Magyarországon indulnak a legrosszabb eséllyel a szegény, de tehetséges gyermekek. Ezzel több mint 400 ezer szegénységben élő gyermektől, és rajtuk keresztül Magyarországtól is elvették a fejlődés esélyét - tette hozzá.
Hiller az oktatás élén
Az MSZP oktatási programjának részleteit Hiller István ismertette, akit Botka László úgy mutatott be, hogy már volt és reményei szerint lesz is Magyarország oktatási minisztere. Hiller István azt mondta, jelenleg az oktatás egésze és nem csak bizonyos részterületei működnek rosszul.
Hiller emellett ismertette a szocialisták oktatási programjának főbb elemeit:
- A tankötelezettség korhatárát visszaállítanák 18 évre;
- Lehetővé tennék, hogy az önkormányzatok saját döntésük alapján újra iskolafenntartók lehessenek;
- Emelnék a közismereti tárgyak arányát a szakképzésben;
- Az egész oktatásban megerősítenék az idegennyelvi és informatikai képzést;
- Felmenő rendszerben kötelező érettségi tárggyá tennék az angol nyelvet;
- Allamilag kontrollált, de versenyképes tankönyvpiacot hoznának létre.
Mennyi az annyi?
A szocialista miniszterelnök-jelölt bejelentése annak fényében különösen érdekes, hogy Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere éppen kedden nyilatkozta, hogy Lengyelországgal közösen Magyarország költi a legtöbbet oktatásra – a miniszter szerint nevezetesen a GDP 5,2%-át fordítjuk erre a területre, míg jelenleg Botka csupán 3%-kal számol.
(MTI)