Történelmi bérmegállapodás született
NGM: a kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a magyar családok évről évre egyre többet vihessenek haza.
A 2010-es 5700 ember után már közel 10 ezer főt foglalkoztatnak a különböző minisztériumok – több tárca is megduplázta dolgozói számát, a Miniszterelnökségen pedig már több mint tizenötszörös a növekedés.
2010-ben 5700-an dolgoztak az akkori 9 minisztériumban, mostanra ez a szám mintegy 10 ezer főre hízott – írja a Világgazdaság. A cikk szerint egyedül az Igazságügyi Minisztériumban csökkent az ott dolgozók létszáma.
Folyamatosan növekszik az állam: a második Orbán-kormány megalakulásakor tíz miniszter és körülbelül száz államtitkár és helyettes államtitkár segítette a kormány munkáját, mára pedig már tizenkét miniszter és több mint 150 államtitkár, illetve helyettes államtitkár dolgozik. A Világgazdaság beszámolója szerint a dolgozók létszámának növekedésével folyamatosan növekszik az állam fenntartásának költsége is.
A növekedés szinte minden minisztérium esetében megfigyelhető: a VG szerint a földművelésügyi tárca mérete körülbelül 700 főről 932 főre hízott, de a Honvédelmi Minisztérium is 150 fővel gyarapodott. A fejlesztési tárca immár 912 fővel operál, míg a Külgazdasági és Külügyminisztérium már ezer fős gárdával működhet.
A VG cikke kitér arra is, hogy a többi minisztérium esetében a 2015-ös zárszámadás alapján kellett következtetniük a dolgozók létszámára. Eszerint 2015-re a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma a kétszeresére nőtt, a Belügyminisztérium pedig a harmadával gyarapodott. A 2010-ben alapított miniszterelnökségen a legdurvább a növekedés: míg 2010-ben alig 93 ember dolgozott ott, 2015-re már 1500 fölött járt az ott dolgozók száma. Az újonnan létrehozott Miniszterelnöki Kabinetiroda munkáját 209-en segítik.
Az egyetlen csökkenés az Igazságügyi Minisztériumnál történt, ott a létszám megfeleződött, így már csak 407-en dolgoznak ott.
A VG cikke szerint így a számokat összeadva már mintegy 10 ezer ember dolgozik különböző minisztériumoknál, ami jelentősen megnöveli az állam üzemeltetési költségeit is – az állami alkalmazottak bérére a 2015-ös 981,5 milliárd forint helyett jövőre már 2407,2 milliárd forintot költ a kormány.