Olaszország megakadályozta a földközi-tengeri EU-művelet meghosszabbítását

2017. július 17. 19:56

Megakadályozta Olaszország a külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácsülésén a Sophia elnevezésű földközi-tengeri művelet időtartamának meghosszabbítását. Az olasz kormány arra törekszik, hogy a többi EU-tagország hajói ne csak az olaszországi partokra szállítsák a Földközi-tengeren kimentett embereket.

2017. július 17. 19:56

Olaszország megakadályozta az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácsülésén az embercsempészet ellen indított, Sophia elnevezésű földközi-tengeri művelet mandátumának meghosszabbítását – közölték névtelenséget kérő diplomáciai források.

A 2015-ben indított misszió hatálya július 27-én jár le, de egyes szakemberek szerint az Olaszország számára egy ideje már inkább nehézséget, mintsem segítséget jelent. Név nélkül nyilatkozó illetékesek szerint nem zárható ki, hogy Róma a lépéssel az országban lévő menedékkérők áthelyezésének felgyorsítását akarja elérni. Az olasz kormány már korábban értésre adta, hogy arra törekszik: a többi EU-tagország hajói ne csak az olaszországi partokra szállítsák a Földközi-tengeren kimentett embereket.

A külügyi tanács által elfogadott dokumentumban elsősorban a haditengerészeti művelet fontosságát hangsúlyozták. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az ülés előtt arról beszélt, hogy „jól halad a munka” a Sophia meghosszabbítása ügyében. Mint mondta, a mandátum csak július végén jár le, így van még idő megállapodásra jutni, aminek semmi különös akadályát nem látja egyik ország részéről sem.

A külügyminiszterek hétfői tanácskozásán korlátozásokat fogadtak el a felfújható csónakok és a csónakmotorok líbiai exportjára vonatkozóan. Az EU tagállamai így bizonyos kivételektől eltekintve mostantól meggátolhatják ezen áruk kivitelét az észak-afrikai országba, ahol nagy esély van rá, hogy embercsempészek kezébe kerülnek. 2017 első hat hónapjában mintegy 85 ezren értek partot Olaszországban, ötödével többen, mint a tavalyi év azonos időszakában. Az érkezők többsége nigériai, bangladesi és elefántcsontparti, így rendkívül magas azok aránya, akiknek elutasítják a menedékjogi kérelmét.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
edvind johnsson2.0
2017. július 18. 07:07
Azt kéne elérni, hogy a menekültek hajói ne érjék el Európa partvidékét. Nem észak, hanem dél felé kell a mentőhajókat navigálni. Hová korcsosult a fehér ember?
smarton
2017. július 18. 07:07
Ki akadályozhatja meg, hogy lezárja a kikötőket a mentőhajók előtt? Mi lenne, ha a légikikötőkben is az szállna le, aki akarna? Káosz. Nos, pár napi káosz megoldaná a gondjukat, mint a magyar határ is megoldotta. Volt némi cirkusz, aztán annyi. Egyetlen (kettő) állam nem hagyja magát jelenleg zsarolni az eu-ban, Magyarország és Lengyelország.
sersem4
2017. július 17. 22:11
Magyarországnak nincs tengerpartja. Szíriával sincs határa. Pont. Ja, és nyalóka minden libsibolsinak..
Akitlosz
2017. július 17. 21:18
Na és miért nem arra törekszik Olaszország, hogy Afrikába szálíltsák a kimentetteket? Eleve miért nem védi meg az országát az illegális bevándorlóktól? Az olaszok maguk importálják a sok bevándorlót aztán rá akarják sózni őket a többi EU tagállamra. Védjék meg a határaikat, amelyek schengeni határok is és kész! De azt nem, csak a másokra mutogatás megy.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!