Aggódik az uniós vezető: „Trump majd Orbánt hívja fel elsőként, ha akar valamit Európától”
Jobban örülnének Kamala Harris győzelmének az Európai Bizottságban.
A közép-európai biztonságpolitikával foglalkozó CEPA elnöke, Wess Mitchell fog felelni a Magyarországgal kapcsolatos ügyekért Trump kormányában. Mitchell a transzatlanti kapcsolatok szakértőjeként ismert.
A Trump elnökké választása óta betöltetlen magyar ügyekért felelős pozícióba nevezték ki a disszertációját az osztrák-magyar monarchiáról író Wess Mitchellt. A közép-európai régióval foglalkozó, Center For European Policy Analysis nevű washingtoni szervezet elnöke Victoria Nuland utódja lesz ebben a pozícióban. Kinevezését szerdán jelentették be.
Nuland, az előző ciklus felelőse csekély sikerrel igyekezett megjavítani a magyar-amerikai kétoldalú kapcsolatot. Szíjjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszterrel kifejezetten rossz volt a kapcsolata, és a Trump-adminisztráció is a térség „kútjainak mérgezőjeként” jellemezte a diplomatát.
A magyar kormányban számoltak Mitchell kinevezésével – jelentette az Index névtelen forrásra hivatkozva, ám ez korántsem fog gyökeres fordulatot jelenteni a magyar-amerikai kapcsolatokban a lap szerint. A magyar ügyek egyébiránt az európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkárság alá tartoznak az USA-ban.
Mitchell intézetének egyik legfontosabb elemzési területe az orosz propaganda és dezinformáció, illetve az ellene való küzdelem. Emellett fontos megemlíteni, hogy a washingtoni think-tank magyar munkatársakkal is rendelkezik, például egy orosz- és kiberbiztonság-ügyi elemző is a szervezet tagja. Emellett magyar előadók is gyakran képviseltetik magukat a CEPA rendevényein, szeptemberben Szijjártó Péter is elő fog adni a szervezetnél.
Mitchell Oroszországal kapcsolatban Trumppal teljesen ellentétes álláspontot képvisel, ám talán pont ez kell ahhoz, hogy „a csatornába zuhant amerikai-orosz kapcsolatok ne kerüljenek a szennyvízbe”.
(Fotó: CEPA)