Az Alaptörvény tervezett változtatása szerint a legfőbb ügyésznek nem kell ügyésznek lennie
A jelenlegi helyzet viszont egyszerűen kimaxolása a képmutatásnak. Egy politikai eljárástól várunk egy nem politikai megoldást.
A Kúria szerint sem hitelesíthető az LMP-nek a paksi bővítés megakadályozását célzó népszavazási kérdése, mert a bíróság szerint nemzetközi szerződést érint, tehát nem lehet népszavazást tartani róla. Az LMP nem adja fel a harcot.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) április 18-án tagadta meg a Ferenczi István, az LMP országos elnökségi tagja által benyújtott népszavazási kérdés hitelesítését. A kérdés úgy szólt: „Egyetért-e Ön azzal, hogy új atomerőművi blokk csak akkor kaphasson létesítési engedélyt, ha az azzal együttesen számított magyarországi teljes villamosenergia-termelő kapacitás legalább egyharmada megújuló energiaforrás hasznosításával működik?”
Az NVB többsége az elutasításnál arra hivatkozott, hogy a kérdés nemzetközi szerződésből eredő kötelezettséget érint, ebben pedig nem lehet népszavazást tartani az alaptörvény szerint. Emellett a bizottság szerint megtévesztő is a kérdés, mert a népszavazás eredménye csak három évig kötelező az Országgyűlésre.
A Kúria kedden elbírálta az NVB határozata ellen benyújtott jogorvoslatot és helybenhagyta a hitelesítést megtagadó döntést. Mint az MTI-nek írták, a bíróság egyetértett az NVB álláspontjával abban, hogy a kérdés nemzetközi szerződésbe ütközése miatt tiltott tárgykört érint. A Kúria ugyanakkor azt is megállapította, hogy a kérdés nem felel meg a választópolgári egyértelműség követelményének. Mindezek miatt helybenhagyták az NVB hitelesítést megtagadó döntését. A döntés jogerős.
Az LMP az Alaptörvényt hibáztatja
Az LMP szerint a Fideszen múlik, hogy lesz-e népszavazás a paksi bővítésről – írta a párt két társelnöke kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében, a Kúria döntésére reagálva. Szél Bernadett és Hadházy Ákos kifejtette: a Kúria az Alaptörvény alapján tudja meghozni a döntéseit. A jelenlegi Alaptörvényt a Fidesz fogadta el, és „rakott bele szándékosan olyan részeket, amelyekkel meg tudja akadályozni a paksi népszavazást” – tették hozzá.
Az LMP nem adja fel a harcot, a párt szerint ugyanis a magyar emberek maguk is népszavazást akarnak, és semelyik kormány nem mehet szembe hosszútávon a nép akaratával – írták az ellenzéki párt vezetői.
(MTI)