„Itt senkinek sem kell attól tartania, hogy rasszistának nevezik” – mondta Orosz Mihály Zoltán, Érpatak elhíresült polgármestere a ZDF televíziónak, amely szerdán „A diktátor és faluja” néven jelentetett meg cikket a Szabolcs-megyei település rendhagyó irányelveiről.
Az egyedi modellt követő falu életéről szóló cikkben a polgármestert is több helyen megszólaltatták. Orosz Mihály Zoltán azt mondja, ő „a közösség mintapéldája és a tanítója.” A ZDF riportja szerint az Érpataki Modell alapja a rendpártiságban és a tökéletes rend fenntartásában rejlik. Ahhoz pedig, hogy ezt megvalósítsa, és kontrollálja a lakók életét, Orosz testőre kíséretében sokszor személyesen is látogatást tesz a lakosoknál.