„Itt senkinek sem kell attól tartania, hogy rasszistának nevezik” – mondta Orosz Mihály Zoltán, Érpatak elhíresült polgármestere a ZDF televíziónak, amely szerdán „A diktátor és faluja” néven jelentetett meg cikket a Szabolcs-megyei település rendhagyó irányelveiről.
Az egyedi modellt követő falu életéről szóló cikkben a polgármestert is több helyen megszólaltatták. Orosz Mihály Zoltán azt mondja, ő „a közösség mintapéldája és a tanítója.” A ZDF riportja szerint az Érpataki Modell alapja a rendpártiságban és a tökéletes rend fenntartásában rejlik. Ahhoz pedig, hogy ezt megvalósítsa, és kontrollálja a lakók életét, Orosz testőre kíséretében sokszor személyesen is látogatást tesz a lakosoknál.
A ZDF arról is ír, hogy a 2005-ben polgármesterré választott Orosz Mihály Zoltán falujában nyíltan teret nyerhetett a rasszizmus. „Nincs helyük itt azoknak, akik nem képesek alkalmazkodni” – teszi hozzá Orosz, és valóban: a ZDF-nek több roma is úgy nyilatkozott, sokkal szabályozottabb az élet, mióta Orosz a polgármester. Emiatt sok roma elhagyni kényszerült a községet. Ezért a televízió szerint a polgármester úgy viselkedik falujában, mint egy mini-diktátor. A helyi iskola matematikatanára azt mondta, mivel nem Orosz módszerei szerint dolgozott, az iskolát bezáratták: a ZDF szerint a polgármesterrel ellentétes hangokat az évek alatt elhalgattatták.
A riportban úgy fogalmaznak: a szélsőjobboldali Jobbik követői számára az Érpataki Modell országszerte példaként szolgál, melyet mindenhol be akarnak vezetni. „Orbán reakciós politikájának árnyékában a radikális erők is zavartalanul fejlődhetnek” – teszik hozzá. A ZDF szerint a kisebbségek ellen Magyarországon időről-időre „pogromszerű” lázadások folynak.