„Teljesen lehetetlenné tette a párbeszédet az ügyben, hogy a magyar kormány konkrét politikai kérdésként kezeli az ügyet, az EU intézményei pedig most már inkább elvi kérdést csinálnak belőle, és általában az európai jogrendszer működési próbájának tekintik.
Orbán így fogalmazott pénteken Brüsszelben: »Vannak országok, akik szerint ez szolidaritási, illetve technikai kérdés. Ezek általában azok az országok, akik beengedték ezeket az embereket, és most azt várják, hogy vigyék is el őket tőlük. Szerintünk azonban ez identitás kérdése. Lehetetlen, hogy más határozza meg, hogy kikkel élünk együtt. Ez az ország identitásának a kérdése, és eszünk ágában sincs az identitásunkat megváltoztatni.«
Orbán Viktor tehát azt állítja, hogy soha, semmilyen körülmények között sem akar menekültet betelepíteni az országba úgy, hogy a befogadásukat valamilyen EU-s szabály kényszeríti ki. Az EU-s intézmények mostanra beletörődni látszanak abba, hogy a kvótarendszer hosszú távon megbukott a közép-európaiak ellenállása miatt, viszont a már meghozott döntéseket mindenképpen végre akarják hajtatni a tagállamokkal, hogy ne legyen precedens arra, hogy valaki kivonhatja magát a határozatok alól. Amennyiben ez megtörténne, akkor az egész uniós struktúra kerülhet veszélybe, hiszen egy ilyen példa után nagyon nehéz lesz betartatni a szabályokat.
(...)
Olyanra még nem volt példa, hogy egy tagállam vezetője azt mondja, hogy nem fogja végrehajtani az EU bíróságának az ítéletét, ha az számára kedvezőtlen lesz. Orbán Viktor pénteken nem volt hajlandó arra válaszolni, hogyan akarja majd ezt intézni, csak azt mondta, hogy akkor kell átmenni a hídon, ha odaértünk hozzá, de engedni nem fog.
Kedden Budapesten Orbán már azt állította, hogy számára nyilvánvaló, hogy a kötelezettségszegési eljárás megindítására Soros György utasította az Európai Bizottságot. Ilyen utasításra azonban semmi szüksége sem volt a bizottságnak, hiszen kötelessége a be nem tartott EU-s szabályok esetén ilyen eljárást elindítani. Többek között erre hozták létre, ezért is az egyik neve az, hogy »a szerződések őre«. Navracsics Tibor magyar biztos már 2016 februárjában szólt, hogy ha Magyarország nem hajtja végre a határozatot, akkor majd ilyen eljárás következik, mert mint mondta, mindig ez a mechanizmus.”