Új mutatót villantott Áder János: kútba dobhatjuk a GDP-t?
„Mert a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem” – mondta.
Nem kíván a pártok döntőbírója lenni Áder János. Vona Gábor, a Jobbik pártelnöke az előző héten arra kérte a köztársasági elnököt, hogy a betelepítésekről és a letelepedési kötvényekről szóló alaptörvény-módosítás ügyébe avatkozzon be. Vona arra hivatkozott, hogy a köztársasági elnök feladata a nemzet egységének kifejezése, Áder azonban a kérést válaszlevelében ellentmondásosnak minősítette. Hangsúlyozta, hogy a felmerült politikai jellegű kezdeményezések véghezvitele a pártok feladata. Hozzátette, hogy az ő pozíciója nem áll a demokratikus keretek felett.
Áder János köztársasági elnök nem akar döntőbírája lenni a pártok közötti demokratikus vitáknak. Az államfő ezt Vona Gábor Jobbik-elnöknek címzett válaszlevelében közölte, amelyet pénteken juttatott el a Köztársasági Elnöki Hivatal Sajtóigazgatósága az MTI-hez.
Vona Gábor előző héten fordult levélben Áder Jánoshoz, arra kérve őt, avatkozzon be, vesse latba tekintélyét, a pozíciójából fakadó erőt az alaptörvény-módosítás és a letelepedési kötvények ügyében kialakult patthelyzet megoldása érdekében. A politikus személyes találkozót is kért az elnöktől.
Áder: Ellentmondásos Vona Gábor kérése
Az elnök azt írta: a Jobbik elnöke által hivatkozott alkotmányos elv – miszerint a köztársasági elnök kifejezi a nemzet egységét – csak akkor érvényesülhet, ha a mindenkori köztársasági elnök nem avatkozik be olyan vitákba, amelyeket a pártoknak az Országgyűlésben kell lefolytatniuk egymással.
Áder János rámutatott arra is: némi ellentmondás feszül Vona Gábor alkotmányos hivatkozása és a levelében ezzel egyidejűleg megfogalmazott politikai természetű kezdeményezés között. Biztosította ugyanakkor a pártelnököt: „alkotmányos kötelezettségeimmel összhangban továbbra sem kívánok döntőbírájává válni a pártok közötti demokratikus vitáknak”.
A köztársasági elnök független marad
„Az államszervezet demokratikus működését nem az fenyegeti, ha a pártok felhatalmazásukkal arányos módon részt vesznek a polgárok által rájuk bízott közügyek intézésében, hanem az, ha bárki – különösen a köztársasági elnök – úgy gondolná, ő felette áll az alaptörvényben rögzített szabályoknak” – hívta fel a figyelmet az államfő.
A Jobbik elnökének kérdéseivel kapcsolatban emlékeztette őt arra, hogy Magyarország demokratikus berendezkedése minden pártnak biztosítja a jogot és lehetőséget, hogy az általa vallott értékek és megoldások képviseletéhez megfelelő társadalmi támogatást gyűjtsön, és azzal arányos felhatalmazást kapjon a parlamentáris cselekvéshez.
„Jómagam (...) a parlamentáris demokrácia pártján állok, és az alaptörvény rendelkezéseit mindenkor maradéktalanul betartom. Remélem, ugyanezt joggal várhatom el másoktól is” – zárta válaszlevelét Áder János.
(MTI)