Nagy csata lesz Brüsszelben
A múlt heti európai uniós csúcstalálkozóról szólva felidézte: a megbeszélésen patthelyzet alakult ki, ugyanis a kvótajavaslat továbbra is az asztalon van, amit viszont „mi folyamatosan vétózunk”. A patthelyzet feloldásáról a soros szlovák EU-elnökségnek kell előterjesztést készítenie decemberre.
Ha ez alapján sikerül elérni – magyarázta –, hogy nem lesznek kötelező kvóták, akkor egy jó forgatókönyv valósult meg, de elképzelhető, hogy fennmarad a patthelyzet, és a nagy államok „le akarják tuszkolni a torkunkon a kötelező betelepítési kvótát”.
Ha így lesz, Magyarország ellen fog állni, nem fogja végrehajtani a döntést, és bepereli az Európai Bizottságot. „Nagy csata lesz. Ehhez nekünk kell az alkotmány” – fejtette ki.
Megjegyezte azt is, hogy a brüsszeli tanácskozásokon migránsügyben mindig érdemben hozzászól a vitához, mert „mégiscsak én vagyok a fekete lábú, aki egy másik politikát indított meg, mint ami korábban közmegegyezéses volt vagy annak tűnt”.
Jó oka van Renzinek, hogy ideges legyen
Matteo Renzi olasz kormányfő azon kijelentésével kapcsolatban, miszerint kész megvétózni az EU költségvetését, ha közép-európai államok nem segítenek a migránsok befogadásában, Orbán Viktor azt mondta: az olasz politika nehéz terep, Olaszországnak költségvetési gondjai is vannak, és „jön a nyakukba a rengeteg migráns”, tehát az olasz miniszterelnöknek „jó oka van arra, hogy ideges legyen”.
Ám „a sok megértés és együttérzés sem változtat azon a tényen”, hogy Olaszországnak kötelessége lenne betartani a schengeni szerződést, de ezt nem teszik meg, pedig a feladat, bár nehéz, nem lehetetlen – fűzte hozzá.
Azt is megjegyezte ugyanakkor, hogy Európa nem adja meg a kellő segítséget Olaszországnak.
A határvédelmi ügynökség, igazából beutaztató ügynökség
Az EU határvédelmi ügynökségének, a Frontexnek a munkáját firtató kérdésre Orbán Viktor úgy reagált: a frontexesek „nem határvédelemmel foglalkoznak, ezek beutaztató ügynökök”, akiket nem azért küld az unió Olaszországba és Görögországba, hogy megállítsák a bevándorlást, hanem hogy segítsék a jogszerű, minél gyorsabb bejuttatást az EU-ba.