Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Magyarország célja, hogy a Brexit után a lehető legszorosabb gazdasági együttműködés maradjon fenn Nagy-Britannia és az EU között, valamint hogy a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok munkavállaláshoz fűződő jogai ne sérüljenek – jelentette ki Szijjártó Péter a brit külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után.
Szijjártó Péter a NATO-tagállamok varsói csúcstalálkozója alkalmával négyszemközti találkozón tekintette át Philip Hammond brit külügyminiszterrel a brit népszavazás nyomán előállt helyzetet.
A magyar kormány tiszteletben tartja a brit polgárok döntését, és teljes mértékben ellenzi az uniós intézmények Nagy-Britanniára irányuló nyomásgyakorlását a kilépési szándék mielőbbi bejelentésére vonatkozóan – jelentette ki szombati közleményében Szijjártó Péter.
A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország két nagyon fontos érdeket fog képviselni a kilépésről szóló tárgyalásokon. Egyrészt azt, hogy a lehető legszorosabb gazdasági együttműködés maradjon fenn Nagy-Britannia és az Európai Unió között, hiszen a brit vállalatok komoly szerepet töltenek be a magyar gazdaságban, a magyar-brit kereskedelmi forgalom pedig dinamikusan bővül. Másrészt fontos érdekünk, hogy megvédjük a Nagy-Britanniában dolgozó magyar emberek munkavállaláshoz fűződő jogait és érdekeit.
A magyar kormány álláspontja szerint a brit népszavazás tanulsága egyértelmű: az Európai Uniónak alapvető és mély változásokra van szüksége, és világossá vált, hogy európai politikát nem lehet az európai emberek akaratával szemben folytatni – mondta a miniszter. A magyar kormány mindig nagyra értékelte a Nagy-Britanniához fűződő kétoldalú kapcsolatok szorosságát, és a jövőben is ennek fenntartására fog törekedni – olvasható a közleményben.