Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Nem vár változást a magyar kvótareferendumtól Angela Merkel német kancellár, aki szerint „ismert” a magyar kormányfő, Orbán Viktor álláspontja a „menekültekkel” kapcsolatban.
Angela Merkel német kancellár szerint nem várható változás a magyarországi kvótareferendumtól.
A kancellár kedden Berlinben Mauricio Macri argentin elnökkel folytatott megbeszélése után sajtótájékoztatón arra a kérdésre reagált, hogy a kvótareferendum miatt tart-e az EU megosztottságának növekedésétől.
Elmondta, már régóta ismert, hogy Magyarországon népszavazást tartanak „a menekültek kérdéséről”, most pedig csak a referendum időpontját jelölték ki, és a népszavazási kérdés megfogalmazásából is az következik, hogy a szavazás „válasz lesz a már most is érvényesülő kormánypolitikára”.
„Ismert a magyar miniszterelnök véleménye is a menekültekről, ennyiben nem várok a referendumtól változást a pillanatnyi helyzetben” – tette hozzá Angela Merkel.
Reagált a kvótareferendum kiírására az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselőinek vezetője, Gerda Hasselfeldt is, aki hírportálokon idézett berlini nyilatkozatában kiemelte, hogy a népszavazás vélhetően nem járul majd hozzá az uniós menekültpolitika iránti szolidaritás erősödéséhez.
Átkozottul nehéz az uniós összetartás
A migráció kezelésében sok diplomáciára van szükség az uniós tagországok összetartásához, ami „átkozottul nehéz” – mondta a politikus. Hozzátette, hogy a brit uniós tagságról tartott voksolás és a kvótareferendum révén az eddiginél is nagyobb kételkedéssel szemléli a népszavazás intézményét. Mint mondta, bizonyos kérdések túlságosan bonyolultak ahhoz, hogy egyszerűsíteni lehessen őket egy igen vagy egy nem válaszra, és a népszavazásoknál gyakran az érveknek kevésbé van szerepük, mint a pillanatnyi közhangulatnak. Ezért a döntés felelősségét a nép választott képviselőire kell ruházni, akiknek aztán ki kell állniuk és vállalniuk kell véleményüket – mondta Gerda Hasselfeldt.
Áder János államfő kedden október másodikára írta ki a kormány által kezdeményezett népszavazást a nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítésével kapcsolatban. A kérdés úgy szól: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”