Fundamentális politikai újrastrukturálásra van szükség
Most tehát Európában externális és internális hatásokkal kell egyszerre szembesülni, ezért van szükségünk megfelelő értékháttérre, hogy képesek legyünk megfelelően reagálni – hangsúlyozta Martonyi. Most azonban egy intézményi probléma is megfigyelhető szerinte az EU-ban, hiszen „az eredetileg jól működő módszerek – mint amilyen Jean Monnet integrációs koncepciója volt – ma már kimerültnek tűnnek”. Martonyi szerint nem csupán a módszerekkel van baj, de „fundamentális politikai újrastrukturálásra is szükség van”. A centrumpártok ugyanis – főleg a balközép pártok – nagyon meggyengültek, míg a szélsőséges pártok megerősödtek.
Itt kitért arra is a diplomata, hogy a populizmus megnevezéssel kapcsolatban vannak kétségei, hiszen „a politikai ellenfelem általában a populista, hiszen nem tudom, mit akar, így találnom kell rá egy negatív tartalmú jelzőt”. A bal- és a jobbszél pártjai között vannak ugyan hasonló dolgok, például, hogy esetenként összefognak egymással, ahogy Burgenlandban is, de a populizmus nem a legkifejezőbb jelző rájuk nézve – mondta Martonyi.
További belső gyengeséget jelent a külügyi veterán szerint a megosztottság. Ez a megosztottság látható most Nyugat-Kelet viszonylatban, habár – jegyezte meg – ez nem a migráció kérdésénél alakult ki, hanem jóval régebben, már a keleti bővítésnél.
Európának tolerálnia kellene a nemzeti identitásunkat
A megoldási javaslatokra rátérve azt hangsúlyozta a volt külügyér, hogy „be kellene fejezni vádaskodást”, amely országok és kormányok között, valamint az elit és a társadalom között folyik. „El kell felejteni a koncepciók és ideológiák összecsapását”, ehelyett egyszerűen, flexibilisen és pragmatikusan, a praktikus megoldásokat keresve kell cselekedni. Martonyi elvetette a szerinte őrült föderalizmust, úgy látja, sokkal „rugalmasabb és toleránsabb Európára van szükség, amely tekintettel van a nemzeti identitásra”, amelyre a tagállamok egyébként is alapulnak.
Nevetségesnek nevezte a diplomata azt, ami most egyes EU tagállamokban folyik határvédelem címén, szerinte ugyanis „minden tagállamnak hozzá kellene járulnia a saját biztonságához”. Ugyanígy vissza kellene találnunk a kultúránkhoz – jegyezte meg Martonyi –, hiszen még egy szocialista francia miniszter is felismerte, hogy mekkora hiba volt nem hivatkozni a keresztény-zsidó gyökerekre a bevándorlás kapcsán. Ahhoz, hogy az európai soft powert alkalmazni tudjuk „el kell fogadnunk eredeti identitásunkat” – mondta a volt külügyminiszter. Azt az identitást, amelyre emlékeznünk kell, hiszen ez a nemzeti után a második identitásunk – érvelt Martonyi, majd kijelentette: „Egyike vagyok azoknak, akik szeretik Európát. Próbáljuk megmenteni!”