Mi baja van Márki-Zay Péternek Rapcsák Andrással?
Még a városépítőként is számon tartott egykori polgármester szobrát is eltávolítaná Hódmezővásárhely főteréről a bukott miniszterelnök-jelölt.
Benyújtja a 100-100 ezer aláírással támogatott két népszavazási kezdeményezését a parlamentnek az MSZP. A párt azt szeretné, hogy a kormány kvótareferendumával egyidejűleg legyen szavazás az állami szférában a bérplafon bevezetéséről és az állami földek eladásáról. Csak akkor lenne kötelező a népszavazást elrendelni, ha 200 ezer aláírást gyűjtöttek volna.
Az MSZP választmányi elnöke szerint közjogilag ugyanaz a helyzet a szocialisták által támogatott két népszavazás és a kormány kvótareferendumának ügyében, mindegyik kiírásáról az Országgyűlésnek kell döntenie, ezért a frakció hétfőn be is nyújtja határozati javaslatát a parlamentnek.
Botka László szombaton, Budapesten az MSZP választmányának ülése után tartott sajtótájékoztatón eredményesnek és sikeresnek értékelte a párt két népszavazási kezdeményezését, mert egy hónap alatt összegyűjtöttek 100-100 ezer aláírást az állami földek eladásának tilalmáról és az állami cégvezetők bérplafonjáról szóló kezdeményezésekhez. Szerinte ezért a parlamentnek napirendre kell tűznie ezt kérdést.
Ugyanakkor az alkotmány szerint a parlamentnek csak kétszázezer aláírással támogatott kezdeményezés esetén kötelező elrendelnie a népszavazást, százezer aláírás megléte esetén mérlegelhet. A szocialistáknak még lenne három hónapjuk arra, hogy a maradék százezer aláírást összegyűjtsék.
Botka László szerint minden logika azt mondja, hogy egy napon és egy szavazólapon kell lennie a három kérdésnek, nem néhány hónap eltéréssel kell azokat megtartani. A választmányi elnök felhívta arra a figyelmet, hogy egy népszavazás állami költsége több mint hatmilliárd forint. Hozzátette: bíznak abban, hogy a Fidesz politikai presztízskérdésből nem fog ennyi közpénzt kidobni az ablakon.