Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Lentner Csaba közgazdász szerint a 2018-as választási győzelem érdekében gyökeresen át kell alakítani a neoliberális közgazdasági oktatást. Ehhez kell Matolcsy György meg az alapítványok (23:55-től).
„Énnekem meggyőződésem, hogy a 2018-as választás az azon fog múlni, hogy mi, a mi koncepciónk, a mi elveink, a gazdaságpolitikánk, társadalompolitikai szemléletünket a társadalom mennyire fogja elfogadni – állította Lentner Csaba közgazdász az Echo TV műsorában. A jegybanki alapítványok ügyével kapcsolatban beszélt erről a szakember, mert, – ahogy erre utalt – ezek szerepet játszanak abban, hogy a kormány társadalompolitikájának szellemi műhelyeit támogatja.
A rendszerváltás után azonban a kormány gazdaságpolitikájával szemben alternatívát nyújtott az egyetemeken a neoliberális oktatás. Ezért „az évtizedeken át neoliberális irányba eltolt közgazdasági és jogi felsőoktatásnak a generális megváltoztatása van szükség.” – mondta a közgazdász. „Ehhez a gazdaságpolitikához nem elég, hogy mi páran, egyetemi tanszékeken tudjuk, hanem ennek a gondolkodásnak le kell menni minden egyes egyetemre, nem csak privilegizált egyetemre, minden egyes egyetemre, minden egyetemi oktatónak a fejébe.” Lentner ezt követően hozzátette: „új típusú közgazdasági oktatásra van szükség, tehát az egészet, ami idáig volt, azt le kell cserélni, ki kell iktatni”.
A közgazdász szerint utóvédharcok vannak, a neoliberális értelmiség részéről, „a Magyar Tudományos Akadémia egy ilyen beszorult, korábbi, az MSZP-SZDSZ-szel kiesett, benyomult, tehát az akadémián próbálják magukat tartani”. Ez egy harc Lenter Csaba szerint, amely szellemi csoportok között folyik. „És ebben tehát Matolcsy György, aki ebben vezéralak, emblematikus figura.”