Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
Egy sor újságíró felmondása után Lebhardt Olivér főszerkesztő is lemondott a VS.hu hírportálnál azután, hogy kiderült: a lap kiadója mintegy 600 millió forintot kapott az MNB különböző alapítványaitól.
„A mai napon lemondok a főszerkesztői pozícióról és távozom a VS.hu-tól. Hibáztam, amikor hagytam, hogy a támogatott tartalmak a támogató feltüntetése nélkül jelenjenek meg, noha ebbe beleszólásom nem volt, de az is igaz, ez elegendő ok lehetett volna akkori felmondásomra. Ezért vállalom a felelősséget, és távozom a VS szerkesztőségének éléről. Ugyanakkor kijelentem, hogy a vezetésemmel a szerkesztőségben szabad, autonóm, független újságírói munka folyt, amire büszke vagyok. A folytatáshoz a maradó kollégáknak minden segítséget megadok” – közölte Lebhardt Olivér, a VS főszerkesztője a Facebookon hétfőn délben.
Hétfő folyamán számos újságíró közölte, hogy felmond a hírportálnál: a Századvég tanulmányait kiperlő Joó Hajnalka, majd utána Kovács Áron, Joób Sándor, Rovó Attila, Kósa András és Bátorfy Attila is a távozók között van, értesüléseink szerint a legtöbb közéleti és gazdasági újságíró távozik a laptól.
Miután az Alkotmánybíróság döntése után a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak ki kellett adnia az alapítványok 5 millió forint fölötti szerződéseit, pénteken kiderült: összesen 642 255 760 forintot kapott a Magyar Nemzeti Bank különböző alapítványaitól a New Wave cégcsoport. A cégcsoporthoz tartozik a New Wave Production, New Wave Media és a We Love Publishing, melyek olyan oldalak kiadói, mint a VS.hu, az Origo vagy a We Love Budapest és a We Love Balaton.
A VS-től távozó újságírók a zömük által nem ismert, MNB-alapítványoktól beáramló pénzek miatt döntöttek a felmondás mellett.