Ez a multikulturalizmus ára? Így tussolták el a nemi erőszak-bandák ügyeit Angliában
Az Egyesült Királyságban gyerekeket áldoztak fel a politikai korrektség oltárán. Szakértővel beszélgettünk.
Százhalombattai alpolgármesteri posztjáról, és az úszóválogatott szövetségi kapitányi tisztségéről is lemondott Kiss László, miután a napokban kiderült: 1961-ben csoportos nemi erőszak miatt börtönbüntetésre ítélték. Kiss a lemondásról szóló közleményében tagadta, hogy elkövette volna a nemi erőszakot, szerinte koholt vádak alapján, koncepciós perben ítélték el.
Kiss: Koncepciós per volt, de lemondok
Csütörtökön előbb százhalombattai alpolgármesteri tisztségéről, majd kicsivel később az úszóválogatott szövetségi kapitányi tisztségéről is lemondott Kiss László.
Kissről a napokban derült ki, hogy több mint ötven évvel korábban jogerősen börtönbüntetésre ítélték csoportosan elkövetett nemi erőszak miatt.
Szerdán még az úszószövetség vezetősége és az edzőbizottság is kiállt Kiss mellett.
Kapitányi tisztségéről való lemondását Kiss közleményben tudatta. Úgy fogalmazott: „a magyar sport érdekeit, valamint a személyemet ért támadás folytán megrendült egészségi állapotomat is szem előtt tartva, úgy döntöttem, hogy a mai nappal lemondok szövetségi kapitányi tisztségemről”. Ugyanakkor koncepciós pernek nevezte az 1961-es büntetőeljárást, szerinte az ítélet koholt vádak alapján született, a terhére rótt cselekményt pedig nem követte el. „Az ítéletben foglaltak valótlanságának bizonyítása érdekében megtettem a szükséges lépéseket” – írta.
Kiss közleményében hangsúlyozta: „Kijelentem, hogy az ítéletben foglalt cselekményt soha, semmilyen körülmények között nem követtem el”. Leszögezte: „idő előtti szabadulásomat nem bármiféle beszervezésnek, hanem az 1963-as amnesztiarendeletnek köszönhettem, mely igaztalan büntetésemet enyhítette”.
Jelen körülmények között nem tud hasznára lenni a magyar úszóválogatottnak
„Én ugyanaz az ember vagyok, mint aki egy héttel vagy 50 évvel ezelőtt voltam! Világéletemben tisztességesen, a munkámért és ezáltal a magyar sportért éltem” – írta. „Az elmúlt napokban számtalan helyről kaptam megerősítést és bizalmat, melyet őszintén köszönök azoknak, akik nemcsak a jóban, hanem a rosszban is kitartottak és kiálltak mellettem” – tette hozzá.
„Szembesülnöm kellett azonban azzal, hogy tevékenységemet és személyemet jelenleg az ellenem folytatott sajtóhadjáratnak köszönhetően olyan mértékű közfelháborodás övezi, amely súlyosan megosztotta a sportszerető embereket. Jelenleg nem vizsgálom, hogy kinek és miért állhatott érdekében személyem ilyen fokú lejáratása és a korabeli híradásokban már közzétett esemény ismételt felelevenítése” – írta az úszóedző, aki 2016 januárjában egyszer már lemondott, azonban akkor Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke nem fogadta el lemondását.
Kiss László kitért rá, hogy kapitányi tevékenységét eredetileg is csak a 2016-os riói olimpiai játékokig kívánta ellátni. Úgy gondolja azonban, hogy a jelen körülmények között – személye megosztó voltára tekintettel – nem tud hasznára lenni sem a magyar úszóválogatottnak, sem pedig az olimpiai csapatnak. „Fentiekre tekintettel úgy döntöttem, hogy a mai nappal lemondok szövetségi kapitányi tisztségemről. A Magyar Olimpiai Csapatnak sok sikert kívánok a riói olimpiai játékokra!” – zárta sorait a szakember.
Az alpolgármesteri címről is lemondott, de továbbra is díszpolgár
Az Index azt írja: Százhalombattán rendkívüli ülést tartott a képviselő-testület, de Kiss erre nem ment el, hanem írásban küldte el az alpolgármesteri tisztségről való lemondását. Kiss egyelőre a város díszpolgára marad és az uszoda is viseli a nevét továbbra is. Vezér Mihály polgármester azt mondta, hogy ez valószínűleg nem fog így maradni, de erről később döntenek. Előbb a polgármester emberei maguk akarnak utánanézni az iratoknak.
Sajtótájékoztatón a polgármester azt is elmondta: jóhiszeműen adományozták Kissnek a díszpolgári címet. Vezér Mihály szerint Kiss azt mondta neki, hogy nem volt megalapozott az ítélet és nem úgy történtek a dolgok, ahogy a sajtó írta. Arra a kérdésre, hogy akkor Kiss miért mondott le mégis, Vezér azt mondta, hogy a saját és a családja nyugalma miatt.
„A cselekmény, ha megtörtént, mélységesen elítélem, de egyelőre sok dolgot nem tudunk. Ha igaz, ami történt, és úgy történt, ahogy a periratokban van, akkor csalódtam. De a csalódás mellett mindig együtt él bennem a húsz év, mióta ismerem, és nem tudom elképzelni emberileg. De hát láttunk már ilyet a világtörténelemben” – idézi az Index a százhalombattai polgármestert, aki egyébként azt is szóvá tette: rosszul jött a világverseny előtti felkészülés közepette mindez most. Szerinte politikai tudatosság is felmerülhet amögött, hogy most hozták fel újra az ötven évvel korábbi esetet.
Elfogadta Kiss lemondását Százhalombatta képviselő-testülete
Százhalombatta képviselő-testülete a csütörtöki rendkívüli ülésen tudomásul vette Kiss László lemondását – jelentette be közleményben a város önkormányzata. A közlemény szerint Kiss László eljuttatta Vezér Mihály (Értünk Százhalombattai Közéleti Egyesület) polgármesterhez a lemondását az alpolgármesteri tisztségéről, amit a képviselő-testület tudomásul vett, megköszönve a város érdekében végzett munkáját.
Azt írták, Kiss László nemcsak országos szinten, hanem a városban is köztiszteletben áll, hosszú évtizedek óta Százhalombattán él. A 2014. évi önkormányzati választások után – nem képviselő tagként – társadalmi megbízatású alpolgármesterré választották. A város sportját érintő területen kapott megbízást koordináló, előkészítő feladatkörök ellátására, és mindvégig fáradhatatlanul és eredményesen látta el feladatát. Tiszteletdíjat és költségtérítését a sérült gyerekek javára, valamint egy közalapítványon keresztül a százhalombattai úszóreménységek támogatására ajánlotta fel.
A képviselő-testület megértéssel vette tudomásul Kiss László döntését - olvasható a közleményben.
Lázár: Nem szerepel a bűnügyi nyilvántartásban Kiss
A csütörtöki Kormányinfón Lázár Jánost sokan kérdezték arról, visszavonják-e az állami kitüntetést Kiss Lászlótól, az úszószövetség kapitányától, aki csoportos nemi erőszakért börtönben ült az 1960-as években.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter többször is hangsúlyozta, hogy nem kíván erkölcsileg állást foglalni a kérdésben. Lázár idézte a kitüntetésekről szóló törvényt, amely alapján jogszabályszerűen jártak el Kiss László kitüntetésével. A miniszter elmondta: a szövetségi kapitány nem szerepel a bűnügyi nyilvántartásban, ami azt jelenti, hogy mentesült az általa elkövetett bűncselekmény jogkövetkezményei alól. Utalt arra, hogy a törvénynek van egy olyan rendelkezése is, amely szerint ha valaki korábban bűncselekményt követett el, azt kivételesen méltánylandó okból lehet figyelmen kívül hagyni.
„Tíz olimpiai aranyérem elég súlyos dolog” – fogalmazott a miniszter, úgy összegezve: Kiss László letöltötte a büntetését, azóta tíz magyar olimpiai aranyérem elérésében közreműködött.
Az Index szerint Lázár elmondta: Kiss László súlyos hibát, bűncselekményt követett el, de egy életpályát egészében kell elbírálni, és a nagy kérdés az, hogy az érintett, illetve Kiss közössége megbocsát-e. A miniszter nagyon határozottan zárkózott el attól, hogy véleményt nyilvánítson egy ilyen súlyos erkölcsi kérdésben, ahogy arról sem beszélt, ahogy az Úszószövetség kezeli az ügyet.
A vezetőség állt ki Kiss mellett
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Kiss László mellett szerdán nem a MÚSZ elnöksége, hanem a vezetősége állt ki, amelynek a Magyar Úszó Szövetség Szervezeti és Működési Szabályzata szerint nincs semmilyen jogköre. Az úszószövetség Kiss László lemondása után csak annyit közölt: Gyárfás Tamás, Triesztbe utazott, a férfi vízilabda olimpiai selejtezőkre, így a szövetség csak az elnök hazaérkezése után foglal majd állást a történtekkel kapcsolatban.
Később mégis közleményt adott ki a MÚSZ, amiben azt írták: „A szövetség szeretne hitelt adni neki, ugyanakkor a kapitány a kialakult helyzetben levette a terhet a vállakról azzal, hogy csütörtökön lemondott: mindenekelőtt azért, hogy ezzel is segítse a sportág érdekeit, megteremtse a szükséges nyugalmat, hogy újfent a versenyzőkre, a feladatokra irányuljon a figyelem négy hónappal az olimpia, illetve alig több mint egy esztendővel a 2017. évi budapesti világbajnokság előtt - és hogy újfent jogos elismerésben részesüljenek mindazok, akik sokat tettek és tesznek a magyar úszósportért”.