A kormány döntésének megfelelően hétfőtől átalakul a magyar turizmus szervezete, létrejön a Magyar Turisztikai Ügynökség, amelyet kormánybiztos felügyel – jelentette be Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter sajtóreggelin hétfőn Budapesten, ahol a leendő turisztikai vezetőket is bemutatta. A tárcavezető közölte: az új ügynökséget Guller Zoltán vezeti, a kormánybiztos Bienerth Gusztáv lesz. Guller eddig az Emmi miniszteri biztosa volt, többek között a Nemzeti Táboroztatási Koncepció kidolgozásáért felelt.
A hétfői Magyar Közlönyben megjelenik minden kinevezéssel kapcsolatos közlemény, határozat, az átalakulás hétfőn indul, a jogi-szervezeti része néhány hónap alatt lezárul – tette hozzá. A kormánybiztosság intézményi-infrastrukturális hátterét az Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) adja.
Seszták Miklós ismertette: a jelenlegi ágazati struktúra állami része a „közigazgatás béklyójában szenvedett”. Az új szervezetben a szakmai felelősséget a nemzeti fejlesztési miniszterre ruházta a kormányhatározat. A létrehozott kormánybiztossággal egy olyan minisztériumok feletti szervezetet állítottak fel, ami a turisztikai stratégia és szervezet irányítója lesz, és együttműködik a nemzeti fejlesztési miniszterrel – fejtette ki.
Átvennék a Magyar Turizmus Zrt. dolgozóit
A Magyar Turisztikai Ügynökség a termékfejlesztéstől a rendezvények koordinálásán át a külképviseletekig minden turizmust érintő kérdéssel foglalkozni fog – mondta. Ezzel a rendszerrel a magyar turizmust felemeljük, és a közigazgatási béklyóból piaci szereplővé emeljük át – fogalmazott Seszták Miklós. A jogi-szabályozási kérdéseket, feladatokat az ügynökség látja majd el. A Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) maradnak az uniós források felhasználásával, kifizetésével kapcsolatos ügyek, ellátja az irányító hatóság feladatait, így a 2014-2020-as támogatási időszak forrásait nem veszti el az ország.
A megszűnő-átalakuló Magyar Turizmus Zrt. dolgozóival kapcsolatos kérdésre kifejtette, jó szakemberek, csak rossz struktúrában ültek. Mindenkinek felajánlják, hogy átjöjjön és dolgozzon az új rendszerben – mondta. A SZÉP-kártya rendszer megtartását érintő kérdésre válaszolva elmondta: a jelenlegi cafeteria-rendszer átalakításán dolgoznak az uniós döntés miatt. Az éttermi szolgáltatások áfájának csökkentéséről kormánydöntés lesz – jelezte.