Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Még azelőtt pályázott az MKB Bank megvételére a Magyar Nemzeti Banknál a külföldi befektető vezette konzorcium, hogy az illetékes céget bejegyezték volna, ráadásul összesen tízmillió forintnyi alaptőkéje van, amiből csak 2,5 millió forintnyi összeg áll ténylegesen rendelkezésre. A szálak Szingapúrba vezetnek – írja a Magyar Narancs.
Egy 2,5 millió forint befizetett tőkével rendelkező, frissen bejegyzett, nehezen átlátható hátterű cég a Magyar Nemzeti Bank által eladni szándékozott MKB Bank külföldi vásárlója – írja a Magyar Narancs.
A vásárló konzorcium magyarországi szereplőinek, a Minerva Magántőke-alapnak és Pannónia Nyugdíjpénztárnak a tulajdonosi köre beazonosítható, ám ez korántsem mondható el a konzorciumot vezető Blue Robin Investments SCA nevű, luxemburgi székhelyű társaságról – szögezi le a Magyar Narancs.
Gyengécske alaptőke
Az MKB-ban 45 százalékos tulajdonrészt szerző Blue Robin Investementset február 18-án hozták létre. A cégbírósági adatokból kiderült, hogy a bejegyzésére viszont csak március 8-án került sor. A vállalkozás két tulajdonosa a Blue Robin Investments SARL (vagyis egy kft.) és Rakesh Kumar Aggarwal. Előbbi tulajdoni aránya 98,7 százalék, utóbbi pedig az ügyvezető, jelképes tulajdonnal.
A cég jegyzett tőkéje 31 ezer euró, tehát kevesebb, mint 10 millió forint. De egyelőre ennek is csak a negyedét fizették be eddig a tulajdonosok, tehát a cégben jelenleg összesen 7750 euró áll rendelkezésre, ez alig több mint 2,4 millió forint.
Úgy tettek ajánlatot, hogy be sem voltak jegyezve
A Blue Robin ismert végső, meghatározó befolyással rendelkező tulajdonosa egy reklámügynöki tevékenységgel foglalkozó szingapúri kft. A Blue Robint 2016. február 18-án hozták létre és március 8-án jegyezték be Luxemburgban, de az MNB korábbi közleménye szerint február 22-éig már a kötelező érvényű ajánlatot kellett benyújtani az MKB-ra. Ezek szerint a Blue Robin SCA konzorciumi társaival úgy adta be az ajánlatát, hogy még be sem volt jegyezve.
A fent vázolt körülmények ellenére az MNB március 31-én a Blue Robin vezette konzorciumot hozta ki győztesként az MKB eladásáról szóló pályázaton.