Beelőzte a Tankcsapdát a kézilabda Eb, Lukács László reagált
A magyar női válogatott éppen a debreceni Főnix Csarnokban játszik, ahol a népszerű rockzenekar szokott év végi koncertet adni.
Egyelőre biztosan Debrecenben marad Munkácsy Golgota című festménye, miután jogerősen védetté nyilvánították a Munkácsy-trilógia részét képező képet. A védetté nyilvánítás azt jelenti, hogy a festményt csak külön engedéllyel lehet az országból elszállítani és az államnak elővásárlási joga van a műtárgyra. A tulajdonos tiltakozik az ítélet ellen.
Másodfokon is védetté nyilvánították Munkácsy Mihály Golgota című festményét hétfőn, amelynek köszönhetően jelenlegi helyéről, a debreceni Déri Múzeumból csak külön engedéllyel lehet elszállítani külföldre, sőt az országon belüli szállítás is engedélyköteles. A védettséggel jár továbbá, hogy a Munkácsy-trilógia részét képező műalkotásra az állam élhet elővásárlási jogával.
A szállítási tilalom és az elővásárlási jog mellett a védelem további kötelezettségekkel jár – írja a Magyar Idők. A Műtárgy-felügyeleti Iroda időnként ellenőrizheti a festményt, valamint kutatási, kiállítási célokra hozzáférhetőnek kell lennie. Az alkotás védettségének ügyében első- és másodfokon is a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ járt el.
Pákh: Olyan ez az eljárás, mikor a bíró, a hóhér és az esküdtszék is egy személyben ugyanaz
A Golgota jelenleg egy bársonylepellel letakarva áll a Déri Múzeumban. Egyelőre kérdéses, hogy a tulajdonosnak törvényi kötelessége-e leleplezni a festményt. A tulajdonos, az amerikai-magyar üzletember, Pákh Imre jogellenesnek és indokolatlannak tartotta a védetté nyilvánítási eljárást, ezért megfellebbezte a tavalyi, november 20-ai elsőfokú ítéletet, bár másodfokon sem számított kedvezőbb döntésre. „Borítékolható, hogy a Forster Központ másodfokon is a tavalyival megegyező döntést hozott, hiszen az eljárás ahhoz hasonlít, mint amikor a bíró, a hóhér és az esküdtszék is egy személyben ugyanaz. Ügyvédeim tovább keresik a lehetőségeket” – idézi Pákh Imrét a Magyar Idők.
A képet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a jegybank Értéktár programjának keretében szeretné megvásárolni hatmillió dolláros, azaz 1,6 milliárd forintos vételárért. Pákh Imre a védetté nyilvánítást megelőzően kilencmillió dollárt kért a Golgotáért. Állítása szerint egy orosz érdeklődőnek szándékában áll megvásárolni a festményt.