Ezt nem láttuk jönni: egy friss nemzetközi felmérés szerint a diákok egyre kevésbé tudják használni a számítógépet (!)
A magyar nebulók ugyanakkor jóval az EU-s átlag fölött teljesítenek. Csehország pedig szárnyal. Francesca Rivafinoli szemlecikke.
Tizenkét pontban foglalta össze követeléseit a Civil Közoktatási Platform, melyekre március 10-ig várják a választ az Emberi Erőforrások Minisztériumától. Olyan, az érettségire, szakképzésre valamint a diákok és a tanárok terhelésére vonatkozó változtatásokat javasoltak a minisztériumnak, melyek nem igényelnek hosszas előkészítést, így akár azonnal be lehetne őket vezetni.
A civil közoktatási platform 12 pontban fogalmazta meg elképzeléseit a közoktatás átalakításáról, az MTI-hez kedden eljuttatott kezdeményezések között szerepel a tanulói terhek mérséklése, a kötelező testnevelésórák számának csökkentése, a kötelező erkölcstan- és hittanórák megszüntetése. A szerveződés március 10-ig várja a kormányzat reagálását.
Az intézkedéscsomagban megfogalmazták, hogy az érettségire vonatkozó módosításokat halasszák el, a változások nem érinthetik hátrányosan a tanulókat, mindenkinek joga van a tanultak alapján letenni az érettségit.
Kitértek arra is, hogy a középfokú szakképzési rendszerben a kormány által tervezett minden változtatást azonnal függesszenek fel, biztosítsák mindenkinek a lehetőséget a középfokú végzettség megszerzésére. Ne tegyék kötelezővé a szakközépiskolákban tanulóknak, hogy szakmai tárgyból emelt szintű érettségit tegyenek – írták.
Kevesebb testnevelést, kisebb terhelést követelnek
Elvárják továbbá a tanulói terhek csökkentését, a diákok 16 óráig tartó, egységesen kötelező benntartózkodásának megszüntetését. A kötelező testnevelésórák számát szerintük heti ötről heti háromra kell csökkenteni, egyúttal mindenki számára elérhető délutáni tömegsport-lehetőségeket kell szervezni és finanszírozni. Hozzátették, az állami fenntartású iskolákban az önálló kötelező tanóraként szervezett erkölcstan- és hittanórákat meg kell szüntetni, és igény esetén a délutáni idősávban kell választható keretek között biztosítani. A különleges bánásmódot igénylő gyermekek méltányos és eredményes ellátásáért azonnali, kármentő intézkedések szükségesek – közölték.
Kezdeményezték, hogy a kormányzat tegyen azonnali intézkedéseket a roma tanulók növekvő szegregációjának visszaszorítása, a diszkrimináció minden formájának hatékony tilalma érdekében. Elvárásaik között szerepel a tankönyvválasztás tényleges szabadsága, valamint a pedagógus-életpályához kapcsolódó minősítés és a pedagógiai-szakmai ellenőrzés rendszerének azonnali felfüggesztése.
A 12 pontban az is olvasható, hogy azonnali hatállyal teremtsék meg a nyugdíjas pedagógusok továbbfoglalkoztatásának jogszabályi kereteit, és szüntessék meg a létszámstopot, rögzítsék 22 órában a pedagógusok kötelező óraszámát.
Akár azonnal bevezethetnék a változtatásokat
A platform jelezte: ezen intézkedések hosszas előkészítést nem igényelnek, a hatásukat és a következményeiket tekintve azonban véleményük szerint életbevágó azok jelentősége. Remélik, hogy ennek felelősségét a kormány is érzékeli, ezért március 10-ig várják a reagálást az Emberi Erőforrások Minisztériumához is eljuttatott szakmai anyaggal, egyben kinyilvánított tárgyalási szándékukkal kapcsolatban.
Közölték: a rendszerszintű átalakítás további hosszas folyamat, felelős tárgyalást igényel a társadalom, a szakma és a kormány részvételével. A civil közoktatási platform ennek az előkészítő anyagán már dolgozik – írták.