Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
Látod Majka, így is lehet…
Ingyen wifit, digitális rendszerváltást és hittan helyett gépírás-órát szeretne Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, aki szerint ingyenesen vagy jelképes összegért kell mindenki számára biztosítani legalább egy olyan sávszélesség elérését, amelyik alkalmas arra, hogy a felhasználók megnézhessék leveleiket vagy betölthessenek egy híroldalt.
A Demokratikus Koalíció digitális Magyarországot, digitális rendszerváltozást szeretne és alapjoggá tenné az internetelérés lehetőségét – mondta a párt elnöke egy pénteki, budapesti rendezvényen. Gyurcsány Ferenc az Új Köztársaságért Alapítvány és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége EP-képviselőcsoportjának Európa és Magyarország esélyei a digitális versenyben című konferenciáján mondott nyitóbeszédet.
A politikus arról szólt, hogy ingyenesen vagy jelképes összegért kell mindenki számára biztosítani legalább egy olyan sávszélesség elérését, amelyik alkalmas arra, hogy a felhasználók megnézhessék leveleiket vagy betölthessenek egy híroldalt. 10-15 év alatt általánossá lehet tenni, hogy valamennyi településen megjelenjen a szélessávú elérés lehetősége, a köztereken és a közösségi közlekedés járművein legyen ingyenes wifi – jelentette ki.
Hittan helyett gépírás
Hangsúlyozta, nem ért egyet azokkal, akik szerint a gyermekeknek ma már nem kell megtanulni kézzel írni, de azt javasolta, hogy a hittan és erkölcstan órák helyett kötelező tantárgyként vezessék be a gépírás oktatását. A digitális tudástömeg használata viszont nem külön tantárgyat igényel, inkább arra kell törekedni, hogy a teljes iskolai oktatás használja ezt a tudáskincset – nyomatékosította véleményét. Nem kell leszedni a jelenlegi táblákat és kidobni a krétát, de fel kell tenni intelligens táblákat és lehetővé kell tenni, hogy legalább a rászoruló gyermekek kapjanak a tanuláshoz laptopot – mondta.
Gyurcsány Ferenc arra is kitért, hogy sokan nem birtokolják a digitális tudást, ezért értelmes elképzelésnek nevezte, ha a felnőttképzésben egy mindenki számára elérhető „seniornet” digitális programot indítanának. Az élet egyéb területeire áttérve azt mondta, hogy az ügyintézés során egyedül a házasságkötés során kell megkövetelni a személyes jelentétet, ezt leszámítva minden más ügyet lehessen otthonról elintézni. Az elektronikus szavazásokról, elektronikus népszavazásokról beszélve hangsúlyozta, hogy azok egyfelől töredékébe kerülnek a jelenlegi papír alapú voksolásoknak, másfelől elektronikus úton sokkal több kérdésben lehetne kikérni az emberek véleményét.
Ma már nincs technikai akadálya, hogy valamennyi egészségügyi adatot biztonsággal őrizzenek, az orvosok pedig hozzáférjenek a teljes kórelőzményhez – mondta. Hozzátette, ha viszont egy kormánynak akkora a hitelessége, mint a mainak, akkor az emberek félnek attól, hogy felhasználják ellenük ezeket az adatokat. Véleménye szerint ezért egy, a „jelenleginél nagyobb közbizalmat élvező” kabinetre és egy attól független garanciális ellenőrzési rendszerre lenne szükség, amelyik megakadályozza, hogy a kormány felhasználhassa az állampolgárok adatait.