Verhofstadt árulónak nevezte Orbán Viktort – cserébe miszlikbe szedték a kommentelők
Európát valójában a brüsszeli bürokraták árulták el, véli a többség.
Szíria jelenlegi vezetésével elképzelhetetlen a béke – jelenti ki az Európai Unió külügyminiszterei által hétfőn elfogadott zárónyilatkozat. A dokumentum hangsúlyozza, hogy az Aszad-rezsim nem lehet partner az Iszlám Állam elleni küzdelemben. Aggályait fejezi ki a közelmúltban zajlott orosz katonai beavatkozással kapcsolatban. Az irat felszólít mindenkit, aki a közel-kelti háborús felekre befolyással bír, hogy vállaljon szerepet az erőszakspirál megfékezése érdekében.
Szíria jelenlegi vezetésével elképzelhetetlen a béke – jelenti ki az Európai Unió külügyminiszterei által hétfőn elfogadott zárónyilatkozat.
A dokumentum szerint csak a 2012-ben Genfben elindított folyamat elvei alapján, szíriai irányítással megvalósuló békés és nyitott politikai átmenet hozhat olyan megoldást, amely véget vet a konfliktusnak.
Az Aszad-rezsim nem lehet partner az Iszlám Állam el
„Az EU elítéli a túlzott, aránytalan és válogatás nélküli támadásokat, amelyeket a szíriai rezsim hajt végre saját népe ellen” - írja a zárónyilatkozat, egyértelművé téve, hogy a legtöbb halálos áldozatért az Aszad-rezsimet terheli a felelősség. A szöveg minden felet felszólít, hogy hagyják abba a civilek által lakott területek lövetését és bombázását. „Tömeges meneküléshez, valamint a Szíriában tevékenykedő terrorista csoportok virágzásához vezetett az, hogy a rezsim szisztematikusan célba veszi a polgári lakosságot” - hangsúlyozza a dokumentum. Az irat erőteljesen elítéli az Iszlám Állam nevű terrorszervezet által elkövetett bűnöket és jogsértéseket, különösen a civilek, köztük a keresztények és más vallási csoportok ellen elkövetett „támadásokat, atrocitásokat, gyilkosságokat, a konfliktussal összefüggő szexuális erőszakot, az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog megsértését”.
„Az EU elítéli, hogy az Iszlám Állam szándékosan rombolja a kulturális örökséget Szíriában és Irakban, ami a nemzetközi jog értelmében háborús bűn” - jelenti ki a nyilatkozat.
A dokumentum hangsúlyozza, hogy az Aszad-rezsim nem lehet partner az Iszlám Állam elleni küzdelemben. A terroristák elleni fellépést pedig nemzetközileg össze kell hangolni. Ezzel összefüggésben a nyilatkozat külön kitér az orosz katonai beavatkozásra. „Mély aggodalomra adnak okot a közelmúltbéli orosz katonai támadások, amelyen nem az Iszlám Állam vagy más, az ENSZ által megnevezett terrorcsoport ellen irányul, hanem például a mérsékelt ellenzék ellen, és ezeket azonnal abba kell hagyni” - jelenti ki az irat. A zárónyilatkozat felszólítja a szíriai feleket, hogy támogassák az ENSZ vezette folyamatot, a mérsékelt ellenzéket és a hozzájuk köthető fegyveres csoportokat pedig arra kéri, hogy jussanak közös nevezőre. „Az EU fenntartja a mérsékelt ellenzék támogatását” - húzza alá a zárónyilatkozat. Az irat kiemeli, hogy az EU teljes politikai súlyával támogatja az ENSZ vezette nemzetközi erőfeszítéseket, s minden nemzetközi szereplőt is erre szólít fel. „Sürgetjük, hogy mindenki, aki a felekre befolyással bír, beleértve a szíriai rezsimet is, hogy vesse be befolyását a konstruktív szerepvállalás előmozdítására, az erőszakspirál megfékezése érdekében” - szólít fel az uniós zsargonban konklúziónak nevezett szöveg, amely Szaúd-Arábiát, Törökországot, Iránt és Irakot is kulcsszereplőnek nevezi a térségben.
Végezetül a zárónyilatkozat megemlíti, hogy az EU mennyi pénzt fordított eddig a válság kezelésére, s arra kéri a nemzetközi közösséget, hogy növeljék anyagi hozzájárulásukat a szíriai válság rendezéséhez.
Magyar reakció
Szijjártó Péter attól tart, hogy terméketlen vita alakul ki a rezsim jövőbeni szerepéről. Mint mondta: a jövő kérdéseit a jövőben kell rendezni, a jelenlegi kérdés viszont az, hogy sikerül-e stabilitást és békét teremteni. A német kancellárra utalva megjegyezte: a lehető legszélesebb politikai tárgyalásokra van szükség. A külgazdasági és külügyminiszter szerint naiv illúzió, hogy a szíriai konfliktust Oroszország nélkül is meg lehetne oldani, és ezzel le kell számolni. Ehelyett pragmatikus és összehangolt együttműködésre van szükség Oroszország és a transzatlanti közösség között, mert anélkül „koordinálatlan akciók jönnek szakmányban”, ami csak mélyíti a káoszt.